Prima pagină » Știri externe » Manifestație la Londra împotriva violențelor polițiștilor din Statele Unite

Manifestație la Londra împotriva violențelor polițiștilor din Statele Unite

Manifestație la Londra împotriva violențelor polițiștilor din Statele Unite
Sute de manifestanți au blocat un centru comercial miercuri, la Londra, în semn de solidaritate cu demonstrațiile împotriva violențelor polițiștilor din Statele Unite, relatează AFP.

Sute de manifestanți au blocat un centru comercial miercuri, la Londra, în semn de solidaritate cu demonstrațiile împotriva violențelor polițiștilor din Statele Unite, relatează AFP.

Manifestanții au desfășurat pancarte pe care scria „Viața negrilor contează” și „Mâinile sus, nu trageți”, sloganuri scandate în cursul mișcărilor de protest din Statele Unite.

De asemenea, manifestanții au organizat un „die-in”, o formă de protest în care se lungesc la pământ, prefăcându-se morți.

Mulțimea a scandat „Nu putem respira”, ultimele cuvinte spuse de Eric Garner, un bărbat de culoare în vârstă de 43 de ani care a murit în iulie după ce a fost sufocat în timpul unei rețineri brutale, la New York.

Unii purtau o banderolă pe care scria „Solidaritate cu Ferguson”, referindu-se la o suburbie a orașului Saint-Louis, în Missouri (centru), unde au izbucnit revolte în urma deciziei unui mare juriu, la 24 noiembrie, de a nu-l inculpa pe polițistul alb Darren Wilson, responsabil de moartea, la începutul lui august, a unui tânăr de culoare neînarmat, Michael Brown.

Potrivit poliției britanice, în timpul manifestației un grup a încercat să pătrundă cu forța într-un centru comercial, „agresând personalul de securitate și cauzând pagube materiale”.

Un cordon de securitate a fost desfășurat în fața centrului comercial și 76 de persoane au fost arestate pentru tulburarea ordinii publice, una dintre ele fiind suspectată de agresiune, potrivit aceleiași surse.

„Vom lucra cu cei care vor să manifesteze legal, așa cum a făcut majoritatea (persoanelor), dar nu vom tolera o minoritate care a recurs la violență sau comite acte infracționale, așa cum a fost cazul în fața (centrului comercial) Westfield”, a declarat supraintendentul principal Mark Bird.

Manifestanții au criticat arestările, considerate o tehnică de intimidare.

Aceasta este a doua manifestație de amploare la Londra pe această temă de două săptămâni.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cifrele de ultimă oră care îi îngrijorează pe români! Crește din nou mortalitatea infantilă
Digi24
„Poate junk food e mâncarea cea bună și cealaltă e rea”. Trump și-a lăudat preferințele alimentare neschimbate „de 50 de ani”
Cancan.ro
Cabral și Andreea Ibacka divorțează după 15 ani de căsnicie! Zvonurile s-au transformat în realitate
Prosport.ro
GALERIE FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață. Cum a venit la filmări soția lui Victor Cornea
Adevarul
Planul lui Nicușor Dan pentru un nou guvern. Bolojan și Grindeanu, variante excluse de prim-ministru - SURSE
Mediafax
Situație fără precedent: 50 de orașe sufocate de temperaturi extreme
Click
Cine este cel mai așteptat invitat la nunta Simonei Trașcă? „Mi-a dat binecuvântarea lui să fac un copil!”. Când face blonda cununia civilă? „E în zi sfântă”
Digi24
De ce nu mai înaintează soldații ruși pe frontul din Ucraina? Principala problemă a armatei ruse pe care Putin nu a reușit să o rezolve
Cancan.ro
Primele imagini cu Cabral și Andreea, după ce s-a aflat despre DIVORȚ‼️ Încă trăiesc împreună, dar își fac viața separat. Au renunțat amândoi la verighete și...😲 😲
Ce se întâmplă doctore
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce s-a îngrășat ENORM! A pierdut lupta cu kilogramele. Cum arată acum
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Când se deschide Transfăgărășan în 2026. Autoritățile au început deja deszăpezirea „celui mai frumos drum din lume”
Descopera.ro
După jumătate de secol, flăcările de la „Porțile Iadului” s-ar putea stinge
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI: Un tip după ce ia Viagra: – A fost bine! Pe masă în bucătărie, pe maşina de spălat, pe unde s-a putut....
Descopera.ro
De ce ne simțim obosiți după interacțiuni sociale, chiar și plăcute