Prima pagină » Știri externe » Germania refuză atenuarea sancțiunilor impuse Rusiei

Germania refuză atenuarea sancțiunilor impuse Rusiei

Germania refuză atenuarea sancțiunilor impuse Rusiei
Guvernul Germaniei nu analizează posibilitatea atenuării sancțiunilor impuse Rusiei din cauza crizei ucrainene, afirmă purtătorul de cuvânt al Guvernului german, citat de Reuters.

„În momentul de față, toți suntem de acord că nu sunt necesare noi sancțiuni împotriva Rusiei”, a declarat Christiane Wirtz, purtătorul de cuvânt al Guvernului german.

„Dar, atât timp cât cauzele sancțiunilor rămân, atât timp cât nu au dispărut, nu există niciun motiv să luăm în considerare atenuarea regimului sancțiunilor”, a explicat Wirtz.

Uniunea Europeană și Statele Unite au impus o serie de sancțiuni Rusiei, începând din martie 2014, ca reacție la presupusa implicare a Moscovei în conflictul din estul Ucrainei.

Fiecare serie de sancțiuni are valabilitatea de un an. „Termenul de expirare conferă un termen natural pentru reanalizarea sancțiunilor, pentru a stabili dacă vor trebui menținute și în ce formă”, a spus Wirtz.

Wirtz a făcut aceste declarații după ce ministrul german de Externe, Frank-Walter Steinmeier, a exprimat îngrijorare, potrivit Der Spiegel, că economia Rusiei ar putea fi destabilizată dacă sancțiunile Uniunii Europene nu vor fi relaxate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prima reacție a OMV Petrom după ce Ilie Bolojan a anunțat că grupul renunță la arbitrajul de la Paris privind Neptun Deep. Declarațiile Christinei Verchere
Digi24
VIDEO Șefa Curții de Apel acuză o judecătoare din ancheta Recorder: A decontat ilegal o chirie și l-a lovit în cap cu dosarul pe un col
Cancan.ro
Românul care a împrumutat statul cu 68 de milioane de euro umblă cu S500 'modest'. Ce secrete ascunde
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita fotbalistului care e pe placul lui Gigi Becali
Adevarul
Scandal în tabăra suveraniștilor. De ce era previzibilă ruptura și cum privesc alegătorii tensiunile dintre lideri
Mediafax
Prima reacție după decizia CCR privind taxele locale. Primarul unui mare oraș: Este o mare tâmpenie modul în care se calculează taxa auto
Click
Reacția acidă a lui Dan Negru, după revenirea la TV, la 50 de ani, a rivalelor Mihaela Rădulescu și Andreea Marin: „România suferă de discriminare de vârstă și în televiziune”
Digi24
Cine este Raluca Moroșanu, judecătoarea care a întrerupt conferința de la Curtea de Apel și l-a apărat pe Laurențiu Beșu
Cancan.ro
Rita Mureșan, apariție îngrijorătoare într-o emisiune TV: 'Nu reușește nimeni să o pună pe picioare'
Ce se întâmplă doctore
În anii ’90 era unul dintre cei mai iubiți prezentatori de știri din România. Cum arată astăzi Radu Coșarcă și cu ce se ocupă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Campion mondial cu un monopost desenat de fani. Lando Norris a dat lovitura!
Descopera.ro
Semne de activitate detectate pe obiectul interstelar 3I/ATLAS
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Povestea trandafirului: de la fosile preistorice la simbol al culturilor antice și al grădinilor moderne. 60 de milioane de ani de istorie