Prima pagină » Știri externe » O persoană a fost plasată sub supraveghere în SUA, după ce a fost expusă la virusul Ebola

O persoană a fost plasată sub supraveghere în SUA, după ce a fost expusă la virusul Ebola

O persoană a fost plasată sub supraveghere în SUA, după ce a fost expusă la virusul Ebola
Pacientul, a cărui identitate nu a fost comunicată, va ajunge la spital duminică pe cale aeriană pentru a fi supravegheat și eventual pentru a primi tratament.

Pacientul, a cărui identitate nu a fost comunicată, va ajunge la spital duminică pe cale aeriană pentru a fi supravegheat și eventual pentru a primi tratament.

„Acest pacient a fost expus la virus dar nu este bolnav și nu este contagios”, a declarat doctorul Phil Smith, directorul medical al unității specializate Nebraska Medical Center.

„Vom lua totuși toate măsurile de precauție adecvate. Pacientul va fi pus sub observație în aceeași cameră folosită pentru tratarea primilor trei pacienți și va fi controlat atent pentru a vedea dacă apare boala”, a declarat el.

Nebraska Medical Center, instituție echipată special pentru a îngriji bolnavii infectați cu Ebola, a tratat deja trei astfel de pacienți. Doi au supraviețuit dar al treilea, un medic din Sierra Leone, rezident american care lucra la spitalul Connaught din Freetown, a decedat în noiembrie.

Epidemia de febră hemoragică a provocat într-un an cel puțin 7.890 de morți dintr-un total de 20.171 de cazuri înregistrate în cele trei țări cele mai afectate, Guineea, Liberia și Sierra Leone, potrivit ultimului bilanț al Oganizației Mondiale a Sănătății (OMS).

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
O furtună violentă a făcut prăpăd în București. Un bărbat a murit după ce un copac a căzut peste mașina pe care o conducea
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Unde trăiește cea mai ciudată pisică din lume?