Prima pagină » Știri externe » Armata americană vorbește pentru prima dată despre pericolul ascuns al raidurilor împotriva Statului Islamic

Armata americană vorbește pentru prima dată despre pericolul ascuns al raidurilor împotriva Statului Islamic

Armata americană vorbește pentru prima dată despre pericolul ascuns al raidurilor împotriva Statului Islamic
Armata americană a recunoscut pentru prima oară, marți, că bombardamentele efectuate de coaliție împotriva organizației extremiste Stat Islamic (SI) ar fi putut provoca victime în rândul civililor, anunțând că a deschis anchete asupra unor cazuri în Irak și în Siria, relatează AFP.

Aceste investigații au fost lansate de Centcom, comandamentul american pentru Orientul Mijlociu și Asia Centrală, a explicat marți pentru presă purtătorul de cuvânt al Pentagonului, contraamiralul John Kirby.

„Centcom anchetează asupra mai multor acuzații (potrivit cărora raidurile aeriene ale coaliției ar fi provocat) victime în rândul civililor, pe care le consideră credibile”, a declarat purtătorul de cuvânt.

Militarii americani nu au recunoscut până acum existența unor astfel de anchete, limitându-se să repete că niciunul dintre decesele survenite în rândul civililor nu a putut fi confirmat.

Potrivit unor surse militare americane, armata a deschis 18 anchete în total asupra unor posibile victime civile în Irak și în Siria.

Cinci anchete sunt în curs și 13 sunt abandonate provizoriu, faptele neputând fi verificate sau informațiile fiind insuficiente.

Una dintre anchetele în curs se referă la un atac survenit la 26 decembrie, au precizat sursele citate.

„Luăm foarte în serios” riscul de a face victime în rândul civilor, a dat asigurări Kirby. „Suntem foarte atenți, cu fiecare operațiune pe care o lansăm, oricare ar fi locul în care operăm, să minimalizăm” acest risc, a adăugat el.

La sfârșitul lui octombrie, directorul Observatorului Sirian pentru Drepturile Omului, Rami Abdel Rahmane, a anunțat că raidurile aeriene au provocat moartea a 32 de civili, între care șase copii și cinci femei.

La mijlocul lui decembrie, coaliția a efectuat peste 1.300 de raiduri aeriene împotriva organizației SI, majoritatea cu avioane americane. Atacurile au început la 8 august în Irak și s-au extins la 23 septembrie în Siria.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ședință a coaliției de guvernare în urma tensiunilor generate de recesiunea tehnică
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Ex-soția vedetei Antena 1 s-a combinat cu multimilionarul Cosmopolis. De Sfântul Valentin, a scos-o la o înghețată
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Nicușor Dan, absent de la München, în timp ce Maia Sandu a avut întâlniri cu greutate. Capcana marginalizării
Mediafax
Rubio se întâlnește cu Orbán la Budapesta, în contextul în care SUA și Ungaria urmează să semneze un acord nuclear civil
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Primele imagini cu ucigașul lui Gheorghe Chindriș. Tânărul de 26 de ani a fost capturat de forțele speciale SIAS
Ce se întâmplă doctore
Abia dacă o mai recunoști! Cum arată în prezent Alina Vidican, fosta soție a lui Cristi Borcea. Operațiile estetice au schimbat-o complet
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
După mânerele ascunse, China vrea să interzică și volanele de tip „yoke”, popularizate de Tesla
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Test de cultură generală. Insectele au creier sau nu?