Prima pagină » Știri externe » Ritual macabru în Mexic: cei care voiau să intre într-un cartel de droguri trebuiau să mănânce inimile victimelor, pentru a-și dovedi loialitatea

Ritual macabru în Mexic: cei care voiau să intre într-un cartel de droguri trebuiau să mănânce inimile victimelor, pentru a-și dovedi loialitatea

Ritual macabru în Mexic: cei care voiau să intre într-un cartel de droguri trebuiau să mănânce inimile victimelor, pentru a-și dovedi loialitatea
Noii recruți ai unui cartel de droguri din Mexic erau obligați să mănânce inimile victimelor lor, pentru a-și dovedi loialitatea față de respectivul cartel, scrie Daily Mail.

Sursa notează că cei care voiau să intre în ”La Familia Michoacana” trebuiau să treacă printr-un ritual de inițiere macabru, în timpul căruia trebuiau să mănânce organele interne ale victimelor sau, uneori, să le taie membrele acestora, cât timp încă erau în viață.

Dezvăluirile cutremurătoare vin în contextul în care în statul mexican Michoacan au avut loc confruntări violente între armată și bărbați înarmați, în urma cărora nouă persoane au murit, iar 44 au fost arestate.

Aceste evenimente au avut loc în orașul Apatzingan, situat în regiunea Tierra Caliente, afectată de violența traficanților de droguri, și fost bastion al grupării criminale Cavalerii Templieri, a precizat Castillo în cadrul unei conferințe de presă.

O primă confruntare a izbucnit atunci când militari și polițiști federali au sosit în cursul dimineții în apropierea primăriei Apatzingan pentru a disloca din acel loc aproximativ 40 de bărbați înarmați, a explicat comisarul federal.

„În cursul acestei operațiuni a avut loc o confruntare în cursul căreia doi polițiști federali au fost răniți, iar o persoană ucisă, nu de un tir de armă, ci, potrivit autopsiei, după ce a fost lovită de un vehicul”, a continuat el.

De asemenea, patruzeci și patru de bărbați înarmați, membri ai unei grupări încă neidentificate, au fost arestați, iar 13 arme și 23 de vehicule confiscate, unele dintre acestea fiind furate.

Al doilea incident, soldat cu opt morți, a avut loc în timp ce militarii transferau într-un depozit mașinile confiscate. „Un grup armat a încercat să înfrunte armata pentru a recupera vehiculele și acest fapt a declanșat o confruntare”, a precizat comisarul federal detașat în Michoacan.

La începutul lui 2013, miliții de autoapărare s-au format în această zonă din Michoacan pentru a combate gruparea criminală Cavalerii Templieri.

În mai, după arestarea sau moartea principalilor lideri ai acestei grupări, Guvernul și milițiile de autoapărare au încheiat un acord pentru demobilizarea și integrarea acestora din urmă într-o nouă structură, „poliția rurală”, sub controlul autorităților federale.

Ciocnirile de marți survin după cele din 16 decembrie produse în municipalitatea vecină La Ruana între două facțiuni rivale ale unor foste structuri de autoapărare și soldate cu moartea a 11 persoane și arestarea altor 37.

Gaidau Ion, [email protected]

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Psihologii sunt de acord că persoanele cărora nu le place să vorbească dimineața au aceste caracteristici
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Meteorologii, în alertă: Un val uriaș de praf african a intrat în Europa. Când ajunge în România ⬇️
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Discursul lui Trump despre războiul din Iran crește prețul petrolului: „Îi vom duce înapoi în epoca de piatră”. Niciun cuvânt despre NATO
Mediafax
Consumul de gaze din această iarnă a fost cu 4% mai mare decât media ultimilor trei ani. Cât a rămas în depozite la finalul sezonului de extracție – Datele oficiale ale Transgaz
Click
Cum prepară Anna Lesko rulada de post cu ciuperci, legume și verdeață. Secretul vedetei pentru un preparat de excepție
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
România a fost pe primul loc în Uniunea Europeană la producția de floarea-soarelui în 2025