Prima pagină » Știri externe » O nouă caricatură a profetului Mahomed, publicată astăzi de un ziar australian. Care este mesajul

O nouă caricatură a profetului Mahomed, publicată astăzi de un ziar australian. Care este mesajul

O nouă caricatură a profetului Mahomed, publicată astăzi de un ziar australian. Care este mesajul
Un ziar australian a publicat sâmbătă un desen umoristic cu profetul Mahomed care discută cu Isus și a făcut apel la susținerea libertății de exprimare în lume, după atacul din Paris asupra redacției revistei Charlie Hebdo, soldat cu 12 morți, relatează AFP.

Desenul publicat de acest ziar, The Weekend Australian, este intitulat „Să ne rugăm”. Semnat de caricaturistul Bill Leak, desenul îl prezintă pe Isus ținând Coranul și spunându-i lui Mahomed: „Ți-am spus că este nevoie de o continuare”, o referire la faptul că Biblia are un Vechi Testament și un Nou Testament.

Mahomed, care prezintă un ziar cu titlul „Lumea în război”, răspunde că în prezent nu poate lua o formă umană pentru că ar fi „crucificat” dacă ar face acest lucru.

Desenele cu Mahomed, precum caricaturile publicate în 2006 de Charlie Hebdo, sunt interzise de Islam și orice formă de ironizare a profetului îi irită pe musulmani.

Într-un editorial, The Weekend Australian face apel la lumea occidentală să nu dea dovadă de slăbiciune în apărarea valorilor sale fundamentale și să nu cedeze cu privire la libertatea de exprimare.

„În ultimii ani, în fața celor care sunt mereu ofensați, societățile noastre pluraliste, democratice și libere au cedat progresiv teren privind libertatea de exprimare pe care am dobândit-o cu greu”, se arată în editorial.

Autorul desenului, Bill Leak, a apreciat, într-un articol publicat vineri, că extremiștii care au comis un masacru la redacția Charlie Hebdo au ales intenționat „un simbol al libertății cuvântului care se află la baza civilizației occidentale”.

În opinia sa, „un bun simț al umorului este una dintre caracteristicile distinctive ale ființelor umane evoluate și civilizate”, iar „absența sa este una dintre caracteristicile distinctive ale barbariei”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
PUTIN și Trump, convorbire de 90 de minute. Ce au discutat
Digi24
Putin l-a sunat pe Trump de Ziua Americii. Ce au vorbit cei doi timp de o oră și jumătate
Cancan.ro
Câți lei primește un profesor supraveghetor la Bacalaureat 2026, pe zi
Prosport.ro
Imagini unice: Gigi Becali, în șlapi, discută cu preoții cărora le-a dat un Bentley de peste 300.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
Ne va distruge inteligența artificială? Ion Stoica, românul care controlează infrastructura AI globală, dărâmă mitul apocalipsei
Mediafax
TRUMP, în centrul atenției la summitul NATO. Ce STRATEGIE are Rutte
Click
Dieta care îl ține pe Leo Messi în formă la 39 de ani. Ce se găsește zilnic în farfuria lui și la ce alimente a renunțat
Digi24
„Marea barieră de foc” vs. „inima întunecată” a Eurasiei: Pe unde trece linia frontului în războiul pentru următoarea ordine mondială
Cancan.ro
Alertă la granița României! Avioanele de vânătoare au decolat de urgență
Ce se întâmplă doctore
Cum arată vila de lux în care locuiesc Adelina Pestrițu și Virgil Șteblea! Cum au văzut-o au și achiziționat-o: „Le are pe toate”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
O stație de autobuz în formă de sardină pusă pe frigăruie va costa 1,5 milioane de euro
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
De ce eșuează obiectivele și cum poate metoda unui om de știință să ne schimbe viața