Prima pagină » Știri externe » ONU acuză gruparea Stat Islamic că torturează și ucide copii

ONU acuză gruparea Stat Islamic că torturează și ucide copii

ONU acuză gruparea Stat Islamic că torturează și ucide copii
Jihadiștii din cadrul grupării Stat Islamic (SI) torturează și ucid copii în Irak, fapte care pot fi catalogate drept crime de război, anunță Comitetul ONU pentru Drepturile Copilului într-un raport citat joi de Euronoews.

Potrivit raportului, băieți din zonele controlate de SI sunt antrenați pentru a servi ca soldați-copii, fetele sunt folosite ca sclave sexuale, în timp ce sute de copii au fost torturați și executați.

Raportul menționează, de asemenea, mai multe cazuri de execuții în masă de băieți, precum și de decapitări, de crucificări și de îngropare de vii.

Copiii aparținând minorităților sau categoriilor vulnerabile sunt în special vizați de aceste fapte, afirmă Renate Winter, care a participat la redactarea raportului.

„Am avut parte de relatări despre copii, în special cu probleme mentale, care au fost folosiți pentru comiterea de atentate sinucigașe cel mai probabil fără a înțelege ceea ce se întâmplă sau la ce să se aștepte”, adaugă Winter.

Cea mai recentă înregistrare video a SI, care prezintă executarea prin incendiere a unui pilot iordanian, a fost arătată pe ecrane gigant mulțimii, alcătuite inclusiv din copii.

ONU acuză SI că recurge la tortură ca metodă de control și pentru a-i obișnui pe copii cu violența și brutalitatea.

SI este o grupare extremistă sunnită care acționează separat de rețeaua teroristă Al-Qaida și care a anunțat în vara anului trecut înființarea unui califat islamic în teritorii din Siria și Irak. Această grupare a ucis mii de persoane și a forțat alte câteva sute de mii să-și părăsească locuințele, instituind, potrivit Națiunile Unite, un „regim de teroare” în zonele aflate sub controlul său.

Cei 18 experți independenți care au lucrat la redactarea raportului le-au cerut autorităților irakiene să ia toate măsurile necesare pentru „salvarea copiilor” din zonele aflate sub controlul SI.

„Un stat are datoria de a-și proteja copiii”, a conchis Renate Winter.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Cea mai frumoasă antrenoare din România i-a înnebunit din nou pe fani: „Superbă”
Adevarul
Planul ascuns din spatele bătăliei pentru guvernare. Analist politic: „Nu e o luptă în sensul clasic”
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Ce întrebare o scoate din sărite pe Gabriela Oțil. Are legătură cu micuțul Tiago: „Am dat înapoi…”
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Peripețiile unui român care a plecat până în Thassos cu un vehicul electric de oraș
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Scheletul celui mai rar mamifer marin din lume, reconstruit digital pentru a ajuta la salvarea speciei