Prima pagină » Știri externe » În timp ce la Minsk se discută pacea, Ucraina susține că zeci de tancuri rusești, vehicule blindate și lansatoare au intrat în țară

În timp ce la Minsk se discută pacea, Ucraina susține că zeci de tancuri rusești, vehicule blindate și lansatoare au intrat în țară

În timp ce la Minsk se discută pacea, Ucraina susține că zeci de tancuri rusești, vehicule blindate și lansatoare au intrat în țară
Oficiali militari ucraineni au anunțat joi că 50 de tancuri rusești, precum și vehicule blindate și lansatoare de rachete au pătruns în Ucraina în cursul zilei, în pofida negocierilor desfășurate la Minsk în vederea soluționării conflictului ucrainean, relatează BBC News Online.

Potrivit oficialilor militari ucraineni citați de BBC, 50 de tancuri rusești, precum și vehicule blindate și lansatoare de rachete au pătruns în Ucraina în cursul zilei de joi, chiar în timp ce se desfășurau negocierile de la Minsk între liderii Rusiei, Ucrainei, Franței și Germaniei.

Corespondentul BBC în regiunea separatistă Donețk a relatat de asemenea că a auzit explozii în zonă după încheierea acordului de încetare a focului de la Minsk.

Președintele rus, Vladimir Putin, a anunțat joi că un acord pentru încetarea ostilităților în Ucraina începând de duminică, 15 februarie, a fost încheiat la Minsk, în urma unor negocieri maraton care au durat 17 ore.

Termenii acordului sunt explicați în documentul semnat de membrii grupului de contact, care include reprezentanți ai forțelor rebele, ai Kievului, Rusiei și Organizației pentru Securitate și Cooperare în Europa (OSCE), a declarat Putin.

O decizie de compromis a fost luată cu privire la o zonă demilitarizată pe linia frontului, care era principalul punct de blocaj în cadrul negocierilor. Putin a precizat că forțele ucrainene își vor retrage armamentul greu dincolo de linia de front. Separatiștii se vor retrage de asemenea dincolo de linia frontului, așa cum a fost ea stabilită în septembrie, când a fost încheiat armistițiul anterior.

Zona de securitate care separă părțile aflate în conflict trebuie să fie de cel puțin 50 de kilometri lățime pentru artilerie, de 70 de kilometri pentru lansatoarele de rachete și de 100 de kilometri pentru armamentul greu cu rază de acțiune lungă, precum rachetele balistice Tocika-U, precizează documentul.

Retragerea armelor trebuie să înceapă duminică și să se încheie în decurs de maxim 14 zile. OSCE se ocupă de implementarea armistițiului pe teren și își va folosi dronele și observatorii pentru a verifica respectarea acordului.

Documentul prevede și o retragere a „trupelor străine, a armamentului greu și mercenarilor” din Ucraina, sub monitorizarea OSCE. „Grupările armate ilegale” vor fi dezarmate.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marea Neagră înaintează pe Dunăre. Apa sărată poate ajunge la 25 km în interiorul Deltei. Pericol pentru apa potabilă
Digi24
Vladimir Kliciko, mesaj sfâșietor după moartea lui Hayden Panettiere. Ce a spus despre relația lor
Cancan.ro
Am făcut calculul. Ce pensie vei primi, în România, dacă ai muncit 35 de ani, cu un salariu de 4.000-5000 lei
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Numărătoare inversă pe șantierul Autostăzii A1 Lugoj - Deva. Când se va vedea „lumina de la capătul tunelului mare”
Mediafax
„Fac pariu că o să legalizeze drogurile”
Click
Ce l-a surprins pe românul care a ajuns în cel mai mare oraș fantomă din lume. „100 MILIARDE $ aruncați pe geam”
Digi24
Un elvețian a intrat în România cu o mașină de 200.000 de euro. Polițiștii de frontieră l-au urmărit și i-au confiscat-o
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza, apariție fără inhibiții la 56 de ani! Ținuta din plasă care a atras toate privirile. Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Mitul vârstei câinilor, spulberat: Cum calculezi corect câți ani are patrupedul tău?