Prima pagină » Știri » Unul dintre cei doi bărbați arestați preventiv care au fugit de la Curtea de Apel Iași a fost prins

Unul dintre cei doi bărbați arestați preventiv care au fugit de la Curtea de Apel Iași a fost prins

Unul dintre cei doi bărbați arestați preventiv care au fugit de la Curtea de Apel Iași a fost prins
Unul dintre cei doi bărbați arestați preventiv care au fugit luni de la Curtea de Apel Iași, de sub escorta polițiștilor, a fost prins de polițiști, marți dimineață, în zona gării din Iași, în timp ce încerca să urce într-un microbuz care face curse regulate spre Republica Moldova.

Bărbatul, originar din Republica Moldova, a fost prins în zona gării din Iași, el fiind ridicat de polițiști fără să opună rezistență.

„Cetățeanul Ion Nica, de 29 de ani, a fost depistat în zona gării din municipiul Iași de către polițiștii care erau acolo în filtrele organizate. A fost observat și ridicat, nu a opus rezistență”, a declarat, marți, pentru corespondentul MEDIAFAX, Anca Vîjiac, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean Iași.

Anchetatorii au reconstituit traseul celor doi bărbați după ce au fugit de sub escorta polițiștilor. Astfel, cei doi au plecat în direcții opuse, unul spre centrul orașului, iar altul spre un cartier mărginaș, de unde pornește drumul spre Vama Sculeni.

Cei doi bărbați, căutați de autoritățile din Elveția și Portugalia, prinși de polițiști în județul Vaslui și arestați preventiv, au fugit, luni, de la Curtea de Apel Iași, de sub escorta polițiștilor, după ce au fost prezentați instanței care a judecat prelungirea arestului preventiv pe numele lor.

Aceștia au reușit să fugă din curtea interioară a Curții de Apel Iași, de sub escorta polițiștilor, după ce au sărit un gard, având cătușe la mâini. Unul dintre cei trei polițiști care îi supravegheau a încercat să îl urmărească pe unul dintre bărbați, însă nu a reușit să îl prindă.

Cei doi se aflau în arestul Poliției Județene Vaslui de la începutul lunii martie, când au fost prinși de polițiștii din Punctul de Trecere a Frontierei Albița, iar pe numele lor au fost emise mandate de arestare preventivă pentru 15 zile, fiind demarate procedurile pentru extrădarea în țările unde comiseseră infracțiuni, respectiv Elveția și Portugalia.

Ion Nica, în vârstă de 29 de ani, era căutat de autoritățile din Elveția, pentru a fi arestat pentru comiterea de infracțiuni contra proprietății – furt, distrugere – în luna iulie a anului trecut. Celălalt, Ion Țigănescu, de 38 de ani, era căutat pentru ispășirea unei pedepse de patru ani de închisoare, pentru tăinuire de bunuri furate, faptă săvârșită în 2009, în Portugalia.

În cazul lui Ion Nica instanța a decis prelungirea măsurii arestului preventiv, iar pentru Ion Țigănescu sentința a fost amânată pentru marți, pentru a se traduce mandatul european de arestare emis pe numele său de autoritățile din Portugalia.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Surpare de carosabil în Capitală. Trafic restricționat pe un sens de mers
Digi24
„Administrația Trump practic imploră Iranul să vândă petrol”. Efectul paradoxal al războiului din Orientul Mijlociu
Cancan.ro
Zodia care primește o veste foarte proastă înainte de Paște, care îi poate schimba viața, spune maestrul Mihai Voropchievici
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Generația chiriașilor de nevoie: „Nu îmi permit nici măcar o garsonieră într-un oraș mic, oricât de mult aș munci”
Mediafax
Câți soldați sunt necesari pentru a invada o țară? Lecțiile războaielor recente
Click
Afacerea cu care a dat lovitura un tânăr de 16 ani, după ce a refuzat o ofertă de 300 de mii de dolari
Digi24
Opoziția din Ungaria preia conducerea chiar și în fiefurile partidului lui Viktor Orban (sondaje)
Cancan.ro
Detaliul care i-a șocat pe anchetatori în cazul fetițelor dispărute din Mureș. Ce au descoperit oamenii în zona unde au fost văzute ultima dată
Ce se întâmplă doctore
Secretul siluetei Corinei Caragea. Cum reușește să se mențină în formă fără diete drastice! Imagini incendiare cu vedeta tv
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Primăria Sector 4 va da 600 de lei pentru carburant sau reducere la transportul public. Cine poate beneficia de acești bani
Descopera.ro
Care este cel mai mare număr?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
De ce dormim mai mult iarna și mai puțin vara: ce spun cercetările despre somnul sezonier