Prima pagină » Știri » Un producător de preparate din carne refuză să închidă un magazin, după o vizită a inspectorilor ANAF. „Când știu că am dreptate nu tac”

Un producător de preparate din carne refuză să închidă un magazin, după o vizită a inspectorilor ANAF. „Când știu că am dreptate nu tac”

Un producător de preparate din carne refuză să închidă un magazin, după o vizită a inspectorilor ANAF.
Proprietarul firmei Killer SRL din comuna suceveană Horodnic de Jos, Alexandru Scheul, care are o fabrică de preparate din carne și 21 de magazine în mai multe localități din țară, a declarat că refuză să închidă magazinul unde inspectorii ANAF au găsit un minus în gestiune de 50 de lei.

Scheul a declarat corespondentului MEDIAFAX că s-a ajuns prea departe în ceea ce privește controalele ANAF și că firma sa a fost amendată cu 5.000 de lei și cu închiderea unui punct de lucru timp de o lună, după ce, în 19 martie, inspectorii antifraudă au găsit un minus în gestiunea unui magazin de 50 de lei.

„Nu erau în plus, erau în minus”, a explicat Scheul.

El a adăugat că a doua zi, la un control făcut la un alt magazin, s-au găsit în casă 14 bani în plus.

„M-a umflat râsul. Ditamai bugetarii să numere bănuții din casă și să găsească 14 bănuți în plus”, a spus proprietarul firmei.

El a adăugat că așteaptă să primească prin poștă decizia de sancționare și că va închide pentru o zi magazinul, va contesta deciza, și apoi va redeschide magazinul cu orice risc.

„Chit că mă leagă, măcar știu că e pentru o cauză dreaptă. Îmi risc libertatea, dar măcar cineva trebuie să arate abuzurile. E bătaie de joc. Nu știu cât mai poate lumea să mai rabde”, a declarat Scheul.

El a spus că până acum s-a supus legii, dar că în prezent ceea ce se întâmplă îi afectează demnitatea.

„Când știu că am dreptate nu tac”, a mai declarat Scheul.

El a arătat că modul în care se fac controalele de la ANAF îi va afecta pe mulți români, în special pe cei săraci, care mergeau la magazin și luau mărfuri pe datorie.

„Cei care erau trecuți la carnet sunt acum condamnați la moarte că nu vor putea să ia nimic din magazin”, a mai spus Scheul.

SC Killer SRL Horodnic de Jos produce preparate din carne și are 21 de magazine în Rădăuți, Suceava, Botoșani, București dar și în alte localități și exportă 20 la sută din producție către țări din Uniunea Europeană având o cifră de afaceri de 16 milioane de euro și două sute de angajați.

Potrivit lui Scheul, anul trecut firma sa a plătit la bugetul de stat 2,25 milioane de euro impozite și taxe.

Peste 170 de puncte de lucru au activitatea suspendată de către inspectorii Direcției Generale Antifraudă (DGAF), pentru neeliberarea bonului fiscal, în urma controalelor efectuate între 15 și 23 martie. Potrivit unui comunicat al DGAF, majoritatea firmelor verificate la nivel național, în perioada 15 – 23 martie, respectă prevederile legale privind dotarea și utilizarea aparatelor de marcat electronice fiscale.

Inspectorii antifraudă au verificat operatori economici care livrează bunuri sau prestează servicii direct către populație și încasează contravaloarea cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar. Pentru sancționarea abaterilor constatate inspectorii au dispus 778 amenzi contravenționale totale de 3,8 milioane lei, confiscări în valoare de 550.000 lei și suspendarea activității a 174 puncte de lucru.

Suspendările de activitate pentru o perioadă cuprinsă între una și trei luni și sigilările punctului de lucru dispuse pentru încălcarea obligațiilor legale de dotare sau utilizare a casei de marcat reprezintă doar 22 la sută din totalul sancțiunilor dispuse.

De asemenea, au fost identificate două societăți comerciale care continuau să livreze bunuri, respectiv să presteze servicii, după ce inspectorii antifraudă au dispus suspendarea activității în punctele de lucru din Mall Vitan (București). Pentru sancționarea acestora, inspectorii DGAF au dispus amenzi de 25.000 lei și confiscarea sumei de 23.760 lei, provenită din vânzările realizate în perioada de suspendare.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ALERTĂ la Marea Neagră! Fragment de dronă cu EXPLOZIBIL, interceptat și DISTRUS de militarii români la Gura Portiței
Digi24
Secretele odiseei lui Putin în Siberia: Ce se ascunde în spatele vizitelor liderului rus în unele din cele mai izolate orașe din Rusia
Cancan.ro
Elena Udrea și Adrian Alexandrov, nași de cununie! Toți au făcut ochii cât cepele când au văzut rochia fostului ministru
Prosport.ro
FOTO. Diana Bulimar, în bikini roz de ziua ei! Apariție hot a campioanei la 31 de ani
Adevarul
„Ne-am tâmpit cu toții?” Radiografia nemiloasă a sistemului educațional, realizată de directoarea Colegiului Național „Gheorghe Lazăr”: ”Nu ne mai trezește nimeni!”
Mediafax
Ajutorul statului, înghițit la POMPĂ! Bogdan Ivan cere controale după ce prețul motorinei a luat-o din nou razna
Click
Două zodii care se întorc la o fostă iubire. Relațiile din trecut primesc o a doua șansă
Digi24
„Un alt tip de carantină”. Cum s-a schimbat viaţa de zi cu zi a oamenilor din cel mai fierbinte oraş al Europei
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie la 53 de ani. Imaginile publicate de știristă! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată un BMW X5 cu motor V10 și transmisie manuală?
Descopera.ro
Astronomii au descoperit un „mega-Pământ” de 23 de ori mai greu decât planeta noastră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Un medicament pentru persoanele cu vitiligo a avut rezultate promițătoare într-un studiu clinic