Prima pagină » Știri » Conferința de Risc de Țară COFACE – invitat special prof. Otmar Issing, fost economist-șef al BCE

Conferința de Risc de Țară COFACE – invitat special prof. Otmar Issing, fost economist-șef al BCE

Conferința de Risc de Țară COFACE - invitat special prof. Otmar Issing, fost economist-șef al BCE
Guvernatorul Băncii Naționale a României, Mugur Isărescu, deschide, miercuri, cea de-a XI-a Conferință de Risc de Țară COFACE, eveniment al cărui invitat special este Prof. Otmar Issing, fost economist-șef și membru al Comitetului Executiv al Băncii Centrale Europene.

Conferința de Risc de Țară Coface este organizată în parteneriat cu Agenția de presă Mediafax, are loc miercuri, la Hotelul Athenee Palace Hilton, salon Le Diplomate și reunește peste 350 de reprezentanți de prim rang din mediul de afaceri intern și internațional, academicieni și jurnaliști.

Conferința își propune să facă un bilanț al anului trecut, să dezbată tendințele macroeconomice majore la nivel mondial și european care modelează economia lumii, să analizeze principalele probleme ale României în perioada de criză și să dezbată strategii de politică monetară.

Evenimentul este structurat în trei sesiuni, pe parcursul întregii zile. După discursul inaugural al guvernatorului BNR, Mugur ISĂRESCU, prof. Otmar ISSING, fost Economist-Șef și Membru al Comitetului Executiv al Băncii Centrale Europene, abordează o temă foarte controversată în această perioadă, respectiv „Războiul mondial al monedelor”.

În cadrul primei sesiuni, cei doi lectori, Prof. Daniel DĂIANU (membru al Consiliului de Administrație al BNR, economist, profesor SNSPA) și Dr. Cristian POPA (fost Viceguvernator BNR) analizează implicațiile riscurilor economice globale în țările emergente și în curs de dezvoltare, precum și perspectivele construirii unui model economic de succes pentru următorii ani.

Această dezbatere este urmată de o sesiune a economiștilor șefi ai principalelor instituții bancare, moderată de Valentin LAZEA (economist șef al Băncii Naționale a României). De altfel, Valentin LAZEA va da tonul acestei sesiuni, intitulată „Politica monetară în România”, moderând apoi discuțiile cu Florian LIBOCOR (economist șef BRD GSG), Ionuț DUMITRU (economist șef Raiffeisen Bank) și Ciprian DASCĂLU (economist șef ING) și Iancu GUDA (Services Division Manager&Economic Analyst Coface).

Ultima sesiune va cuprinde o analiză a oportunităților și amenințărilor în era crizelor economice internaționale și un studiu specific asupra situației României. La dezbateri vor participa ca lectori Iulian CHIFU – Președintele Centrului de Prevenire a Conflictelor și Early Warning, fost consilier prezidențial pentru afaceri strategice, securitate și politică externă, Ștefan NANU- Director General al Trezoreriei și membru in Consiliul de supraveghere BRCI, Lucian ANGHEL- Președintele Bursei de Valori București și Ian WATTS-Senior Vice-President, Marsh Global Trade Credit Team.

Prima și a treia sesiune vor fi moderate de Claudiu PÂNDARU, director editorial Mediafax Group.

Conferința de Risc de Țară Coface se adresează top managerilor, președinților de corporații, managerilor din cadrul corporațiilor care își asumă riscuri de export, lansează proiecte sau iau decizii privind investițiile, credit risk managerilor, managerilor de politică internațională ai firmelor care profesează în domeniul bancar și în cel de asigurări și reasigurări, precum și cercetătorilor și experților din domeniul academic interesați de analiza riscului de credit.

Mai multe informații despre conferință și înscrierile pe website-ul evenimentului: http://www.inevent.ro/conferinta-coface/

Conferința de Risc de Țară Coface are ca parteneri BCR, MARSH, AAFBR, ACCA, ARB, BRCC, Casa de Traduceri, CCIFER, CFA, EVENT LINK, IBR, INEVENT, KOMPASS, PUBLICA, ZENONNI.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Ea este Victoria, fiica fostului deputat Cazimir Ionescu, care a murit la 22 de ani
Prosport.ro
Bianca Drăguşanu, apariție spectaculoasă în costum de baie! Fosta iubită a lui Adrian Cristea a atras privirile tuturor pe Insula Milionarilor
Adevarul
Toamna se numără șantierele în București. Marile lucrări care vor afecta traficul înainte de începerea școlii
Mediafax
Schimbări radicale în farmacii. Cseke Attila: Nu vreau să aflăm după ce un medicament a dispărut de pe piață că există o problemă
Click
Start la „Litoralul pentru toți” 2026! Cu cât ieftinește Mihai Trăistariu cazarea: „Au dormit și câte 9 persoane într-o garsonieră”
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Cazimir Ionescu, primele declarații după moartea fiicei sale: ,,Am crezut că îi va face bine să meargă acolo”
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Cine a supraviețuit erupției Vezuviului? Urmele lăsate de oamenii care...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
110 ani de la intrarea României în Primul Război Mondial şi un mesaj emoţionant: „Ajutaţi România!”