Prima pagină » Știri » Ce restricții a impus Guvernul Turciei elevilor privind care folosesc Facebook și Twitter

Ce restricții a impus Guvernul Turciei elevilor privind care folosesc Facebook și Twitter

Ce restricții a impus Guvernul Turciei elevilor privind care folosesc Facebook și Twitter
Guvernul Turciei a impus restricții elevilor privind difuzarea de conținut pe Facebook și Twitter

Măsurile, propuse de Ministerul turc al Educației, au intrat în vigoare după ce au fost publicate în Gazeta oficială pe 1 iulie, informează agenția Dogan, conform Daily Mail.

În conformitate cu noile măsuri, elevii nu mai au voie să distribuie pe site-uri de socializare imagini din interiorul instituțiilor de învățământ fără încuviințarea profesorilor. În plus, este interzisă difuzarea de opinii care ar putea insulta colegi sau cadre didactice.

Elevii care vor fi surprinși că au încălcat regulile riscă sancțiuni disciplinare care merg până la posibila exmatriculare.

Președintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, și formațiunea sa islamo-conservatoare Partidul Dreptății și Dezvoltării (AKP) au fost criticați în mai multe rânduri pentru impunerea de măsuri restrictive în mediile online, în principal pe site-uri de socializare.

Parlamentul Turciei a aprobat în aprilie o serie de legi care permit sporirea controlului asupra Internetului, permițând instituțiilor guvernamentale să blocheze site-uri chiar și fără ordine judiciare. În martie 2014, Guvernul Turciei a blocat temporar accesul la Twitter și la YouTube, după difuzarea unor înregistrări privind acte de corupție în care erau implicați apropiați ai lui Erdogan, la acea vreme prim-ministru.

Partidul AKP, care a fost acuzat inclusiv de islamizarea sistemului educațional turc, a pierdut majoritatea absolută în Parlament pentru prima dată în 13 ani în urma scrutinului din 7 iunie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
The Economist: Războiul din Golf ar putea aduce o criză alimentară la nivel mondial
Digi24
Prima reacție a Rusiei după armistițiul SUA-Iran. Ce spune Medvedev
Cancan.ro
Răzvan Lucescu, gest sfâșietor după moartea tatălui său. Imaginile spun tot despre durerea lui
Prosport.ro
Ce a decis Mircea Lucescu să scrie pe cavoul unde va fi înmormântat în cimitirul Bellu: „Ranguri, glorie, bogăție…”
Adevarul
S-a redeschis Strâmtoarea Ormuz, dar armistițiul SUA-Iran nu va aduce ieftiniri reale la pompă. Explicațiile experților
Mediafax
Carrefour aduce produse românești de la artizani în magazinele din toată țara. Cine se poate înscrie în program
Click
Când și unde o să fie înmormântat „Il Luce”. Mesajul de pe cavoul lui Mircea Lucescu care îți va da fiori
Digi24
Ungaria a semnat un acord crucial cu Rusia chiar înainte de alegeri. Ce cuprind cele 12 puncte
Cancan.ro
Cum și-a prevestit Mircea Lucescu sfârșitul cu doar 6 luni în urmă: ,,Mă îmbolnăvesc și mor''
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! A ajuns piele și os
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Românii caută tot mai multe mașini electrice. Care sunt cele mai căutate modele?
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit de ce îmbătrânește creierul!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Un nou studiu ne duce mai aproape de aflarea originii inelelor lui Saturn