Prima pagină » Știri » O cruce de oțel inoxidabil înaltă cât un bloc de 7 etaje ar putea fi construită în centrul intersecției din Piața Universității

O cruce de oțel inoxidabil înaltă cât un bloc de 7 etaje ar putea fi construită în centrul intersecției din Piața Universității

O cruce de oțel inoxidabil înaltă cât un bloc de 7 etaje ar putea fi construită în centrul intersecției din Piața Universității
Propunerea legislativă privind condamnarea totalitarismului comunist, inițiat de senatorul independent Sorin Ilieșiu, a fost adoptat marți în plenul Senatului, proiectul stabilind prezentarea unui raport al Academiei Române și înființarea unui Muzeu Național al Totalitarismului Comunist.

Inițiativa legislativă a fost adoptată în plenul Senatului cu 57 de voturi „pentru”, patru voturi „împotrivă” și opt abțineri.

Proiectul de lege prevede elaborarea unui raport pentru condamnarea totalitarismului comunist și pentru memoria națională antitotalitară de către Academia Română, în termen de 150 de zile de la intrarea în vigoare a legii.

Proiectul de lege presupune și construirea unui monument național al victimelor totalitarismului comunist în centrul intersecție din Piața Universității din București. Astfel, va fi ridicată o cruce din oțel inoxidabil de 20-25 de metri, cu o instalație de iluminare, care va funcționa continuu, și flancată de drapelul național. Monumentul va fi inaugurat în 2016.

Versiunea sintetică a raportul ar urma să fie citită în plenul reunit al celor două Camere, la ședință fiind invitate să participe mai multe personalități din țară și din afara țării.

Propunerea legislativă mai prevede introducerea în manualele școlare de istorie a variantei sintetizate sau a rezumatului raportului.

De asemenea, potrivit inițiativei, raportul urmează să fie tradus în maghiară, engleză, franceză, germană, spaniolă, rusă și chineză.

Totodată, proiectul de lege prevede înființarea unui Muzeu Național al Totalitarismului Comunist, în primul trimestru din 2016, cu sediul în București. Muzeul va fi deschis publicului în termen de nouă luni de la înființare.

Finanțarea raportului și a monumentului se face din fondul de rezervă al Guvernului și din fonduri ale Ministerului Culturii, potrivit proiectului de lege.

Senatul este prima cameră sesizată, iar Camera Deputaților este for decizional.

În decembrie 2006, președintele de atunci, Traian Băsescu, a citit în fața Camerelor reunite ale Parlamentului, un raport de condamnare a comunismului, elaborat de o comisie prezidențială specială, condusă de Vladimir Tismăneanu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump majorează tarifele globale la 15% după înfrângerea de la Curtea Supremă
Digi24
Expert american în securitate: România este a treia cea mai importantă țară din NATO. Întotdeauna va avea prezență militară a SUA
Cancan.ro
Din ce face bani Cristian Boureanu acum, după ce s-a retras din politică. Ce avere are Faimosul de la Survivor, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Eleonora, una dintre cele mai frumoase jurnaliste, a atras privirile la meci
Adevarul
Românii alimentează mașinile cu carburanți în Ungaria din cauza prețurilor mari din țară
Mediafax
Ministrul Sănătății declașează un control la nivel național: Nu funcționează doar cu vorba bună
Click
Desertul favorit al Elenei Ceaușescu. Folosea o rețetă secretă de fiecare dată: „Mi-a arătat de la A până la Z”
Digi24
Gafa comisă de ruși prin care o rețea uriașă de contrabandă cu petrol a fost demascată. „Așa au făcut avere oligarhii” din Rusia
Cancan.ro
Surpriză! Câți bani primește Cătălin Măruță pentru noul contract. Ia mai mult decât la Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Cine o mai știe pe Irina Reisler? S-a schimbat total după ce a slăbit 50 de kg! Vreme de două decenii a reușit să mențină acest rezultat formidabil
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Video / ISU Călărași scoate la intervenție utilajul ucrainean care trece prin zăpadă ca un tanc
Descopera.ro
Cum au devenit dușmani Rusia și Germania?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Ar putea fi monogamia calea către fericire? Iată ce spune știința despre satisfacția în cuplu!