Prima pagină » Știri » Anunțul lui Gabriel Oprea: când va fi deveni operabil scutul antirachetă de la Deveselu

Anunțul lui Gabriel Oprea: când va fi deveni operabil scutul antirachetă de la Deveselu

Andrei Dumitrescu
Anunțul lui Gabriel Oprea: când va fi deveni operabil scutul antirachetă de la Deveselu
Ministrul Afacerilor Interne, Gabriel Oprea, a declarat, duminică, în urma vizitei oficiale pe care a avut-o în SUA, că până la sfârșitul anului scutul antirachetă de la Deveselu (Olt) va fi operaționalizat, pentru ca România să se încadreze în ansamblul măsurilor de protecție al NATO în regiune.

„În planul cooperării strategice s-a discutat foarte mult despre importanța facilității de la Deveselu, pe care o vom operaționaliza până la sfârșitul acestui an, acest lucru fiind o dovadă în plus a capacității României de a se încadra în ansamblul măsurilor de protecție al NATO în regiune”, a precizat vicepremierul Gabriel Oprea, în cadrul unei conferințe de presă, în care a prezentat concluziile vizitei oficiale desfășurate, săptămâna aceasta, în Statele Unite ale Americii.

Ministrul Afacerilor Interne a menționat întâlnirile pe care le-a avut la Washington, și anume cu procurorul general al SUA, cu reprezentanții Departamentului de Justiție, ai principalelor agenții federale de aplicare a legii, cu șeful Comunității de Informații al SUA, care îndeplinește și funcția de consilier principal pe probleme de informații al președintelui Barack Obama, precum și cu membri ai Senatului american.

„Principalele teme pe care le-am abordat au fost, în mod evident, cele din domeniul securității, al consolidării statului de drept, al justiției și al aplicării legii. (..) Un mesaj important pe care am ținut să-l transmit atât reprezentanților Administrației americane, cât și senatorilor americani cu care am avut întrevederi, a fost acela referitor la determinarea României de a continua demersurile pentru includerea în Programul Viza Waiver care va conduce la eliminarea vizelor pentru români”, a mai spus Oprea.

În urma discuțiilor, vicepremierul Gabriel Oprea l-a invitat în România pe directorul Comunității de Informații a SUA, James Clapper, care de altfel a confirmat invitația.

De asemenea, Gabriel Oprea a semnat cu procurorul general al SUA, Loretta Lynch, Acordul între Guvernul României și Guvernul Statelor Unite ale Americii privind intensificarea cooperării în prevenirea și combaterea infracțiunilor grave.

„Acest demers reprezintă îndeplinirea de către România a celui mai important criteriu tehnic necesar includerii în Programul Visa Waiver de liberalizare a vizelor pentru cetățenii români. Am transmis oficialilor americani că suntem consecvenți calendarului de îndeplinire a condițiilor necesare atingerii acestui obiectiv, față de care românii au mari așteptări”, a mai spus vicepremerul Gabriel Oprea.

De asemenea, în cadrul conferinței de presă, ministrul Afacerilor Interne și-a exprimat solidaritatea față de poporul turc și a transmis condoleanțe familiilor victimelor dublului atentat de sâmbătă, de la Ankara.

„Ca viceprim-ministru pentru securitate națională transmit mesajul meu de solidaritate față de poporul turc și condoleanțe familiilor victimelor. Turcia este și rămâne un partener important pentru România și un aliat de nădejde în cadrul NATO, în regiunea Mării Negre”, a mai spus Gabriel Oprea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Stolojan: Nu avem nici o altă șansă decât să mergem înainte cu premierul Bolojan
Digi24
Albania este în stare alertă după un avertisment al SUA privind posibile amenințări legate de Iran
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 4600 de euro. Terenul este uriaș
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Insula ascunsă din Grecia care cucerește turiștii cu peisaje de vis și mâncare ieftină
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Câți lei a plătit Alex din București pentru un singur ardei, în Auchan Vitan: „Eu m-am blocat un pic, recunosc”
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Criză în apărare: dronele israeliene de 400 mil. euro nu mai ajung, Miruță vrea rezilierea
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Încă un pas spre un viitor sustenabil: cercetătorii lucrează la bateriile din coji de semințe de floarea-soarelui