Prima pagină » Magazin » Pro TV, o nouă amendă URIAȘĂ pentru emisiunea „La Măruță”

Pro TV, o nouă amendă URIAȘĂ pentru emisiunea „La Măruță”

Pro TV, o nouă amendă URIAȘĂ pentru emisiunea
Pro TV, o nouă amendă URIAȘĂ pentru emisiunea "La Măruță"

CNA a analizat, în ședința de marți, mai multe ediții ale emisiunii „La Măruță”, difuzate în perioada februarie – septembrie.

În urma transmiterii acestor ediții, CNA a primit 20 de reclamații de la telespectatori, care au făcut referire la scenele de violență prezentate. De exemplu, în edițiile din 29 și 30 aprilie ale emisiunii „La Măruță” au fost prezentate cazul unui bărbat care și-a bătut copiii și cel al unei bătrâne din Italia umilită și insultată de o româncă angajată să aibă grijă de aceasta.

De asemenea, în ediția din 29 septembrie a emisiunii „La Măruță” a fost prezentat cazul unei femei care și-a tranșat bărbatul.

În urma analizării acestei emisiuni, CNA a decis să amendeze cu 50.000 de lei televiziunea Pro TV. Decizia a fost luată la propunerea lui Radu Herjeu cu unanimitatea voturilor membrilor prezenți la ședința de joi (Florin Gabrea, Lorand Turos, Viorel Buda, Monica Gubernat, Gabriel Tufeanu, Radu Herjeu, Dorina Rusu și Radu Călin Cristea).

Sancțiunea a fost aplicată pentru încălcarea mai multor articole din legislația audiovizualului, între care și articolul 39, alineatul 2 din Legea audiovizualului, potrivit căruia „Difuzarea în serviciile de televiziune și de radiodifuziune a programelor care pot afecta dezvoltarea fizică, mentală sau morală a minorilor se poate face numai dacă, prin alegerea intervalului orar de difuzare, prin codare sau ca efect al altor sisteme de acces condiționat, se asigură faptul că minorii din zona de transmisie, în situații normale, nu pot auzi sau vedea emisiunile respective”, și articolul 18 din Codul audiovizualului, conform căruia „Nu pot fi difuzate în intervalul orar 6,00 – 23,00 producții care prezintă: a) violență fizică, psihică sau de limbaj, în mod repetat”.

Recomandarea video

Mediafax
Cât timp ar dura să citești cele mai celebre cărți din ultimii 1000 de ani? Lista completă cu cele 500 de opere literare considerate comori ale umanității
Digi24
VIDEO „Mi se ard cozonacii în cuptor”. O şoferiţă a fost prinsă cu 176 de kilometri pe oră pe DN 38
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Prosport.ro
Rinat Ahmetov a venit în România și a rămas uimit de ce a găsit la București: „E atât de fermecătoare, ca spirit”
Adevarul
Ilie Bolojan vs. administrația locală. Motivele din spatele planurilor de debarcare a premierului: “De aici vine toată această dorință de schimbare”
Mediafax
Motivul incredibil pentru care iranienii nu pot redeschide Strâmtoarea Ormuz: nu găsesc minele puse de ei
Click
Motivul pentru care un bărbat din Cipru revine în fiecare an la Iași. „Prima dată am venit în ’98. S-a schimbat 100%”
Digi24
VIDEO Mojtaba Khamenei, desfigurat în război, este încă sub tratament pentru rănile grave suferite, afirmă surse din cercul său
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ce explicație a dat o șoferiță când a fost prinsă cu DUBLUL vitezei legale?
Descopera.ro
De ce aristocrații purtau peruci?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
De ce ne comportăm diferit noaptea: explicațiile psihologiei și antropologiei