Prima pagină » Știri externe » Vladimir Putin a primit o veste teribilă de pe frontul din Siria. „Nu-l voi uita pe fratele meu, îl plângem”

Vladimir Putin a primit o veste teribilă de pe frontul din Siria. „Nu-l voi uita pe fratele meu, îl plângem”

Vladimir Putin a primit o veste teribilă de pe frontul din Siria. „Nu-l voi uita pe fratele meu, îl plângem
Un adolescent, Vadim Kostenko, în vârstă de 19 ani, primul militar mort în operațiunile ruse din Siria, urma să fie înmormântat miercuri în satul natal, Greceanaia Balka, potrivit unei orgnizații care monitorizează implicarea Rusiei în Siria și Ucraina, relatează Financial Times în ediția online.

Moartea adolescentului reprezintă un test al modului în care Moscova explică pierderile publicului, comentează FT. În conflictul din Ucraina, militari ruși uciși au fost îngropați în secret, iar asupra rudelor lor s-au exercitat presiuni să păstreze tăcerea, în contextul în care Guvernul continuă să-și nege implicarea.

Ministerul rus al Apărării a anunțat marți, citat de Interfax, că militarul „și-a luat singur viața, în timpul odihnei, după serviciu”. Potrivit Interfax, ministerul a anunțat o anchetă asupra incidentului, însă informații preliminare, provenind din mesaje scurte pe telefonul adolescentului, indică existența unor neînțelegeri cu o prietenă. Ministerul nu a răspuns unei solicitări FT de a comenta cu privire la caz, precizează publicația.

Moscova și-a gestionat campania din Siria foarte diferit față de conflictul din Ucraina, printr-o acoperire la televiziunea de stat și prezentând-o drept o luptă eroică împotriva răului.

Însă lideri ruși au avut grijă să sublinieze că această campanie va dura doar câteva luni și au respins posibilitatea implicării militarilor ruși în lupte terestre.

Kostenko s-a înrolat ca militar prin contract, după serviciul militar. El a fost trimis în Siria cu Regimentul de sprijin aerian 906 de la Primorsko-Ahtarsk, la Marea Azov, situat în apropiere de satul său natal, potrivit investigației Echipei de informații despre conflict, organizația care monitorizează cele două conflicte, apropiată bloggerului rus Ruslan Leviev.

Potrivit Echipei, Kostenko nu ar fi pilot, ci ar face parte din personalul care deservește aeronave.

Mai multe persoane, identificate drept prieteni sau rude au deplâns moartea tânărului în postări pe VKontakte și alte rețele de socializare. „Nu-l voi uita pe fratele meu… Vadik Kostenko… pe care ni-l amintim… îl plângem”, scria duminică, într-o postare, Grigori Donskih, un director de firmă care și-a efectuat serviciul militar împreună cu Kostenko.

Într-o conversație pe VKontakte, o femeie care s-a prezentat drept o prietenă a lui Kostenko i-a spus lui Leviev că reprezentanți ai armatei și-au schimbat de două versiunea despre ceea ce s-a întâmplat, atunci când i-au informați pe părinții tânărului despre maortea acestuia.

Ea i-a mai spus bloggerului că au murit, de asemenea, alți nouă militari.

O persoană de la Greceanaia Balka și un prieten care a servit împreună cu Kostenko au declarat pentru FT că oficiali de la Primorsko-Ahtarsk i-au informat pe părinții lui Kostenko despre moartea fiului lor.

„Au venit acasă în weekend”, a declarat persoana din Greceanaia Balka. Prietenul a declarat că nu a fost de acord cu decizia acestuia de a se înrola, în vară.

Ambele persoane au refuzat să ofere detalii și au cerut să nu le fie publicate numele. Potrivit legislației rusești, este o infracțiune să vorbești, scrii sau transmiți informații despre victime militare ruse.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Primă de stabilitate pentru tinerii între 16 și 30 de ani care nu lucrează și nu învață
Digi24
Prințul William mărturisește că sănătatea sa mintală s-a deteriorat în perioada în care a fost pilot
Cancan.ro
Cea mai mare reducere de la LIDL. Produsul care costă doar 6.49 lei, începând de astăzi, în toate magazinele din România
Prosport.ro
FOTO. Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin
Adevarul
Miza de la Washington. Poate participarea lui Nicușor Dan la Consiliul Păcii să spele imaginea democrației române după anularea alegerilor?
Mediafax
Donald Trump l-a invitat pe Nicușor Dan să aibă o intervenție la reuniunea Consiliului Păcii
Click
Universul rescrie destine! 3 zodii renasc, începând cu 2 martie
Digi24
Imagini virale: o jurnalistă a intrat beată în direct în timpul transmisiunii de la Jocurile Olimpice. „Nu e nimic rău în asta”
Cancan.ro
Câți bani au primit eliminații Oase și Maria Pitică, de la Antena 1, pentru cele 7 săptămâni la Power Couple
Ce se întâmplă doctore
Recunoști băiatul din imagine? Celebrul jurnalist a dispărut din lumina reflectoarelor acum mulți ani
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Ce elicoptere a pilotat Prințul Andrew și ce misiuni a îndeplinit
Descopera.ro
Cine a fost femeia care a gândit alături de Einstein?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Legătura dintre poluarea aerului și Alzheimer este acum mai clară ca niciodată