Prima pagină » Magazin » Transilvania, pe primul loc într-un top al celor mai atractive regiuni din lume

Transilvania, pe primul loc într-un top al celor mai atractive regiuni din lume

Transilvania, pe primul loc într-un top al celor mai atractive regiuni din lume
Transilvania ocupă primul loc în Topul 10 al celor mai atractive regiuni din lume care merită să fie vizitate în anul 2016, întocmit de editorii ghidului de călătorii Lonely Planet, informează cnn.com.

Lonely Planet a publicat recent „Best in Travel 2016”, cel mai așteptat ghid de călătorii al anului, redactat sub forma unui clasament ce cuprinde destinațiile de vacanță pe care prestigioasa publicație turistică le recomandă pentru 2016.

„Topul pentru 2016 nu subliniază locurile în care turiștii vor merge anul viitor, ci locurile despre care echipa noastră este convinsă că turiștii ar trebui să le viziteze”, a declarat Tom Hall, directorul editorial al ghidului Lonely Planet.

În topul destinat țărilor, primul loc este ocupat de Botswana, descrisă de editorii de la Lonely Planet ca o „Africă sălbatică la cel mai bun nivel al său”.

În ceea ce privește topul regiunilor care ar trebui vizitate în 2016, primul loc în topul Lonely Planet este ocupat de Transilvania.

Editorii cunoscutului ghid de călătorii spun că această regiune a României reprezintă mult mai mult decât „locul în care se ascund vampirii”, vorbind despre frumusețea satelor săsești și a bisericilor fortificate transilvănene, dar și despre frumusețea naturii și a faunei locale, amintind și despre rezervațiile de urși și de reintroducerea zimbrilor în ecosistemul local.

De asemenea, potrivit unui articol elogios la adresa Transilvaniei apărut pe site-ul lonelyplanet.com, Munții Carpați oferă turiștilor oportunități numeroase în ceea ce privește explorarea peșterilor, drumețiilor și escaladelor montane. În același material sunt amintite și pistele de schi din stațiunile montane Poiana Brașov și Păltiniș.

Editorii de la Lonely Planet vorbesc și despre pitorescul cafenelelor de pe trotuarele din Brașov, Sighișoara și Sibiu. Totodată, același ghid laudă eferverscența culturală din Cluj-Napoca, un oraș cosmopolit, studențesc și artistic, apreciat însă și pentru viața sa de noapte.

Nu a fost uitată nici gastronomia locală, printre preparatele românești tradiționale care au fost menționate în același articol numărându-se sarmalele, mămăliga, papanașii și țuica de prune.

Lansat în 1972, Lonely Planet este cel mai important ghid de călătorii din lume. Publisherul Lonely Planet editează peste 500 de titluri legate de călătorii, în mai multe limbi, și produce programe de televiziune în colaborare cu alte companii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Furtuni violente vineri și sâmbătă. Ce județe sunt în pericol
Digi24
Rusia amenință pe față patru țări NATO sub pretextul că sunt complice ale Ucrainei
Cancan.ro
Noua iubită a lui Valentin Sanfira a făcut haos în familia lui Liviu Dragnea: 'I-a băgat mâinile în gât'
Prosport.ro
Primarul Ciprian Ciucu îi dă lovitura de grație lui Gigi Becali
Adevarul
„Fabricile de mașini devin fabrici de tancuri”. Cum se sinucide economic UE și dă aripi ascensiunii fasciste
Mediafax
Blocarea Telegram în Rusia afectează armata și finanțarea războiului
Click
Mădălin Ionescu, mărturisiri șocante despre problemele cu inima. Alimentul banal care l-a pus pe picioare: „Un miracol”
Digi24
Izvorul Tămăduirii 2026. Ce nu ai voie să faci în Vinerea Luminată
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Tragedie în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 48 de ani!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Oana Roman în costum de baie la 50 de ani. Și-a etalat noua siluetă! A slăbit drastic
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Sunt mașinile nucleare posibile? Ford a încercat acest lucru în urmă cu 70 de ani
Descopera.ro
Un bărbat a găsit cea mai mare peșteră din lume!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Vlad Micșunescu, în episodul 98 din „Podcast cu Prioritate” by ProMotor. China văzută prin ochii unui pasionat auto