Prima pagină » Știri externe » SUA amenință state UE cu reintroducerea vizelor dacă nu respectă măsuri de securitate mai stricte

SUA amenință state UE cu reintroducerea vizelor dacă nu respectă măsuri de securitate mai stricte

SUA amenință state UE cu reintroducerea vizelor dacă nu respectă măsuri de securitate mai stricte
SUA amenință state UE cu reintroducerea vizelor dacă nu respectă măsuri de securitate mai stricte

Candice Miller, membră republicană a Congresului, a prezentat pe data de 3 decembrie un proiect de lege privind îmbunătățirea programului Visa Waiver pentru a intensifica lupta împotriva terorismului, potrivit EUObserver.

Departamentul pentru Securitate Internă (DHS) poate deja suspenda privilegii ale programului de vize pentru state considerate „o amenințare la securitarea națională”.

Proiectul de lege ar implica suspendarea dacă statele „nu fac în mod continuu schimb de informații privind terorismul și călătorii străini”, cu Statele Unite, dacă nu raportează pașapoarte pierdute sau furate în interval de 24 de ore și dacă nu îi verifică „pe toți pasagerii care călătoresc cu avionul” prin intermediul bazelor de date ale Interpol, organizația internațională a poliției. De asemenea, toate statele incluse în Programul Visa Waiver (scutite de viză) vor trebui să introducă pașapoarte electronice cu cipuri biometrice până pe data de 1 aprilie 2016.

Potrivit proiectului de lege, Departamentul pentru Securitate Internă ar trebui să redacteze un raport, în interval de 30 de zile, pentru a identifica statele care prezintă „risc ridicat”, măsură ce are drept finalitate posibila lor suspendare din program.

„Adevărul este că, după cum au arătat-o atacurile groaznice de la Paris, organizațiile teroriste ca SI (Stat Islamic) caută orice oportunitate pentru a exploata ospitalitatea unei națiuni”, a spus Miller.

„Știm că mai mulți dintre autorii atacurilor din Paris, membri ai grupării SI, aveau pașaporte occidentale, ceea ce înseamă că ar fi putut pătrunde pe teritoriul Statelor Unite fără viză. Aceasta este lucrul care trebuie oprit, prin intermediul acestui proiect de lege”, a susținut Michael McCaul, președintele Comisiei de Securitate Internă.

Pe lângă atentatele de la Paris, proiectul de lege apare în contextul în care Tashfeen Malik și soțul ei, Syed Rizwan Farook, au împușcat miercurea trecută 14 persoane în orașul californian San Bernardino. Biroul Federal de Investigații din Statele Unite (FBI) a calificat vinerea trecută atacul drept „act de terorism”, Tashfeen Malik fiind suspectat că a jurat credință grupării Stat Islamic (SI).

Dezbaterea americană privind vizele a început după atentatele teroriste asupra redacției Charlie Hebdo din Paris, când Dianne Feinstein, o senatoare a Partidului Democratic aflat la putere, a descris statele incluse în acest program drept „Călcâiul lui Ahile al Americii”. Reprezentanți ai Departamentului pentru Securitate Internă au declarat atunci pentru EUObserver că ar dori să vadă mai multe controale la frontierele Schengen și un mai bun schimb de informații între statele UE.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump majorează tarifele globale la 15% după înfrângerea de la Curtea Supremă
Digi24
Expert american în securitate: România este a treia cea mai importantă țară din NATO. Întotdeauna va avea prezență militară a SUA
Cancan.ro
Din ce face bani Cristian Boureanu acum, după ce s-a retras din politică. Ce avere are Faimosul de la Survivor, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Eleonora, una dintre cele mai frumoase jurnaliste, a atras privirile la meci
Adevarul
Românii alimentează mașinile cu carburanți în Ungaria din cauza prețurilor mari din țară
Mediafax
Ministrul Sănătății declașează un control la nivel național: Nu funcționează doar cu vorba bună
Click
Desertul favorit al Elenei Ceaușescu. Folosea o rețetă secretă de fiecare dată: „Mi-a arătat de la A până la Z”
Digi24
Gafa comisă de ruși prin care o rețea uriașă de contrabandă cu petrol a fost demascată. „Așa au făcut avere oligarhii” din Rusia
Cancan.ro
Surpriză! Câți bani primește Cătălin Măruță pentru noul contract. Ia mai mult decât la Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Cine o mai știe pe Irina Reisler? S-a schimbat total după ce a slăbit 50 de kg! Vreme de două decenii a reușit să mențină acest rezultat formidabil
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Video / ISU Călărași scoate la intervenție utilajul ucrainean care trece prin zăpadă ca un tanc
Descopera.ro
Cum au devenit dușmani Rusia și Germania?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Recordul de longevitate: Suntem prima generație care ar putea atinge pragul biologic de 120 de ani?