Prima pagină » Știri externe » Motivul pentru care NATO trimite sisteme antiaeriene în Turcia

Motivul pentru care NATO trimite sisteme antiaeriene în Turcia

Motivul pentru care NATO trimite sisteme antiaeriene în Turcia
Motivul pentru care NATO trimite sisteme antiaeriene în Turcia

Potrivit surselor citate, NATO urmează să trimită în Turcia sisteme antiaeriene de interceptare, avioane-radar de tip AWACS, o unitate navală de comandă și fregate cu sisteme antinavale și antiaeriene.

Sistemele vor avea funcții duble – apărarea Turciei și facilitarea operațiunilor coaliției internaționale conduse de Statele Unite care efectuează raiduri antiteroriste în Siria și Irak.

În plus, prezența NATO va tempera unele acțiuni ale Turciei. „Este o inițiativă care la prima vedere pare a fi o consolidare a susținerii pentru Turcia, dar are și rolul de a constrânge Ankara să se comporte mai inteligent”, explică Nick Witney, fost director al Agenției Europene pentru Apărare, în prezent analist la institutul Consiliul European pentru Relații Externe (ECFR).

Asistența militară destinată Turciei urmează să fie aprobată de Alianța Nord-Atlantică vineri. Secretarul general NATO, Jens Stoltenberg, susține că pachetul de măsuri era pregătit de acum zece luni, neavând legătură cu doborârea avionului militar rus de către Turcia, în noiembrie.

Conform unor surse NATO, doborârea bombardierului rus a convins aliații să ofere mai multă susținere Turciei, în același timp reducând tensiunile dintre Moscova și Ankara prin asumarea unui rol mai mare în gestionarea riscurilor în spațiul aerian turc.

„Procedurile NATO de gestionare a amenințărilor sunt mai prudente decât cele ale Turciei”, a explicat un alt oficial NATO.

Un oficial turc a dezvăluit, fără a oferi detalii, că Ankara și NATO intenționează să creeze un sistem prin care problemele din spațiul aerian comun să fie evitate.

Chiar dacă Alianța Nord-Atlantică a susținut public Turcia pe fondul tensiunilor cu Rusia după doborârea bombardierului, unele state NATO au exprimat, în privat, preocupări grave, somând Ankara să aibă o atitudine prudentă.

Relațiile dintre Rusia și Turcia s-au deteriorat grav după ce armata turcă a doborât un bombardier rus, pe 24 noiembrie, la frontiera siriano-turcă. Moscova a avertizat că incidentul va avea consecințe grave asupra relațiilor bilaterale.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cine a dat autorizația? NATO, noi detalii despre drona doborâtă în Buzău
Digi24
„Erau panicați, unii plângeau”. Localnicii din zona Padina povestesc ce au văzut și auzit când a fost doborâtă drona
Cancan.ro
Bona Irinei Columbeanu spune pentru prima dată ce a trăit în vila de la Izvorani: 'Pentru mine, la doar 18 ani, a fost o schimbare uriașă'
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care a făcut striptease pentru Adi Mutu, goală pe barcă! Imaginile au strâns sute de mii de aprecieri
Adevarul
Ce urmează după Ucraina? Cinci scenarii pentru un posibil atac al Rusiei asupra Europei
Mediafax
ULTIMA ORĂ! Traseul bizar al dronei doborâte de F-16. Pe unde a trecut aceasta
Click
O româncă și-a schimbat complet viața la 43 de ani. Momentul care a făcut-o să renunțe la cariera de cofetar: „Învățarea este pe tot parcursul vieții”
Digi24
„Militarii români fac minuni cu ce au”. Radu Miruță spune că pilotul care a doborât drona a reacționat într-o fracțiune de secundă
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Accident teribil în România!
Ce se întâmplă doctore
Din ce își câștigă banii acum Daniela Crudu, după retragerea din televiziune A spus fără ezitare cu ce se ocupă: Tot ce se întâmplă acolo e wow
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cât costă racheta cu care F-16 a distrus drona din Buzău. Confirmarea MApN pentru ProMotor
Descopera.ro
Cât poate să trăiască un om? Un studiu ar fi elucidat misterul!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea la prima întâlnire: – Știi, eu sunt cam timid!
Descopera.ro
ChatGPT, folosit ca psiholog de tot mai mulți oameni. Este bine sau nu?