Prima pagină » Știri externe » Reacția Coreei de Nord, acuzată de atacuri cibernetice asupra sud-coreenilor

Reacția Coreei de Nord, acuzată de atacuri cibernetice asupra sud-coreenilor

Reacția Coreei de Nord, acuzată de atacuri cibernetice asupra sud-coreenilor
Coreea de Nord neagă că ar fi efectuat atacuri cibernetice care au vizat oficiali sud-coreeni

Agența de spionaj sud-coreeană a anunțat, vineri, că statul nord-coreean și-a intensificat recent eforturile care vizează efectuarea de atacuri cibernetice împotriva Coreei de Sud și că a reușit să acceseze ilegal telefoanele mobile a 40 de funcționari ai securității din această țară, potrivit unor membrii ai Parlamentului, care au primit acestă informație cu ușile închise.

„Sudul susține că Nordul a efecuat un atac cibernetic împotriva sa și se folosește de acest lucru în propriul scop politic”, a anunțat, duminică, cotidianul oficial nord-coreean, Rodong Sinmun.

Publicația prezintă acuzații la adresa Coreei de Sud, potrivit cărora țara învinuiește Coreea de Nord de atac cibernetic pentru a justifica o nouă lege controversată „antiterorism”.

„Nu putem trece pur și simplu cu vederea acuzațiile aspre, provocatoare și odioase la adresa vecinului său (n.r. nord-coreean)”, se menționează în articol.

Agenția de spionaj din Coreea de Sud a anunțat, marți, că statul nord-coreean a încercat să spargă conturile de e-mail aparținând lucrătorilor feroviari din această țară, într-o încercare de a ataca sistemul de control al căilor sale ferate. Serviciul Național de Informații sud-coreean (NIS) a anunțat că a împiedicat încercarea de accesare ilegală a computerelor lucrătorilor feroviari și le-a închis acestora conturile de e-mail.

Statul sud-coreean a mai învinuit anterior Coreea de Nord de atacuri cibernetice efectuate împotriva operatorului centralelor sale nucleare, însă aceasta din urmă a negat implicarea.
Coreea de Sud s-a aflat sub alertă din cauza amenințării reprezentate de atacuri cibernetice ale Coreei de Nord, după ce aceasta din urmă a efectuat un test nuclear în luna ianuarie și a lansat luna trecută o rachetă cu rază lungă de acțiune, atrăgând noi sancțiuni din partea ONU.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Legendele uitate care au modelat miturile arturiene: Iosif din Arimateea și primii Vânători ai Graalului