Prima pagină » Știri » Gest fără precedent pentru un fost președinte. Băsescu reclamă România la CEDO

Gest fără precedent pentru un fost președinte. Băsescu reclamă România la CEDO

Gest fără precedent pentru un fost președinte. Băsescu reclamă România la CEDO
Președintele PMP Traian Băsescu a declarat, vineri, că face plângere la CEDO pentru "implicarea abuzivă a statului în înregistrarea unui partid", afirmând că decizia CAB este contrară deciziilor CEDO care recomandă o minimă implicare a statului în aprobarea funcționării structurilor asociative.

„Vă pot spune că în mod cert vom face o plângere la CEDO pentru implicarea abuzivă a statului în înregistrarea unui partid. Într-o țară în care se înregistrează zilnic două, trei partide nu mi se pare întâmplător că exact MP a fost partidul pentru care procurorii s-au luptat cu toată forța statului pentru a nu se înregistra. (…) Este pentru prima dată când un procuror s-a bătut cu toată forța statului împotriva înregistrării unui partid, astăzi. Este dacă vreți și contrar deciziilor CEDO care recomandă o minimă implicare a statului în aprobarea funcționării structurilor asociative cum sunt partidele”, a declarat președintele PMP Traian Băsescu.

Traian Băsescu a afirmat că procurorul de dosar de la Tribunalul București a ținut neapărat să arate că, în România, „statul nu este stat”.

„Procurorul de dosar de la Tribunalul București a ținut neapărat să arate că, în România, statul nu este stat și au ținut cont și unii dintre judecători de acest punct de vedere, drept pentru care s-a respins întregistrarea partidului”, a mai spus Traian Băsescu.

Președintele PMP a făcut trimitere și la incidentul de la sediul PMP din strada Pajura, despre care a susținut că a fost unul violent.

„Nu pot să nu leg cu incidentul de astăzi (vineri-n.r.) care este un incident violent împotriva unui partid, iar dacă adversarii noștri politici așa cred că vor putea desfășura o campanie părerea mea este că se înșală”, a mai spus președintele PMP, referindu-se la membri PSD.

Traian Băsescu nu poate schimba numele partidului, formațiunea sa se va numi în continuare „Partidul Mișcarea Populară” și nu „Mișcarea Populară”, au decis, vineri, magistrații Curții de Apel București.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sorin Grindeanu i-a dat dreptate lui Nicușor Dan: „Nu prea a fost nevoie de majorarea TVA”
Digi24
Moscova cere direct anularea deciziei NATO de la summitul din București. Ce înseamnă acest lucru
Cancan.ro
Călăul lui Gheorghe Chindriș, dezvăluiri uluitoare. Motivul pentru care tânărul de 26 de ani l-a ucis pe fostul director de la Cupru Min
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Rușii din prima linie se plâng de o alternativă internă la Starlink: „Sunt de tot rahatul”
Mediafax
Grindeanu s-a dezlănțuit: „Toată vara am văzut cât de hoți sunt primarii, cum își angajează amantele și neamurile la primărie”
Click
Nativii din aceste 3 zodii se vor confrunta cu obstacole dificile în acest weekend. Primesc un ajutor nesperat și reușesc să iasă cu bine din aceste încercări
Digi24
Reacție din AUR după ce Curtea Constituțională a aprobat tăierea pensiilor magistraților
Cancan.ro
Cât va ține valul de ninsori și ger, de fapt. Cod roșu în Capitală și zăpadă de 50 de cm
Ce se întâmplă doctore
Destinul a 'lucrat' pentru cele două handbaliste de la CSM București care și-au oficializat relația! Detalii neștiute despre Elizabeth Omoregie și Gabriela Moreschi
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
2026: Cine trebuie să curețe locurile de parcare? Ce spune legea și cine riscă amendă
Descopera.ro
Mormântul pierdut al Cleopatrei, posibil găsit?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA merge la psiholog: – Săptămâna viitoare vom lucra cu inconștientul
Descopera.ro
Experiment: Bonobo, capabil de „jocuri imaginare”