Prima pagină » Știri politice » Planul Ponta-Tăriceanu pentru modificarea Codului Penal

Planul Ponta-Tăriceanu pentru modificarea Codului Penal

Planul Ponta-Tăriceanu pentru modificarea Codului Penal
Președintele Senatului Călin Popescu Tăriceanu și fostul premier Victor Ponta au anunțat luni că inițiază un proiect de lege referitor la asigurarea condițiilor unui proces echitabil și a dreptului la prezumția de nevinovăție, iar OUG privind modificarea Codului penal ar putea fi atacată la CCR.

Cei doi au susținut că este vorba despre punerea în practică a unei directive europene, pe care Guvernul a refuzat să o ia în calcul atunci când a adoptat OUG de modificarea Codului Penal și Codului de Procedură penală. Inițiativa ar urma să fie depusă după alegerile locale, au mai convenit cei doi, după o discuție la Cabinetul președintelui Senatului.

„Propunerea pe care a făcut-o domnul Ponta și pe care eu o susțin este să facem o propunere legislativă, noi Parlamentul, pentru transpunerea acestei directive europene care, de fapt, ar fi fost sarcina Guvernului”, a declarat Tăricenau la Senat, după întrevederea cu Ponta.

Președintele Senatului a mai spus că Guvernul „s-a grăbit” să emită o ordonanță de urgență în legătură cu modificarea a peste 140 de articole din Codul penal și Codul de procedură penală pentru a fi puse în acord cu decizia Curții Constituționale, dar că nu a avut grijă să transpună în legislația națională o directivă europeană.

„Am constatat că Guvernul s-a grăbit să modifice 140 de articole sau chiar mai mult din cele două Coduri, dar nu a ținut cont de directiva europeană care se referă la necesitatea asigurării condițiilor unui proces echitabil și a dreptului la prezumția de nevinovăție”, a declarat Tăriceanu.

Referitor la ordonanța Guvernului, președintele Senatului a anunțat că se pregătește să sesizeze CCR. De asemenea, Tăricenau a spus că sunt mai multe inițiative depuse la Senat care prevăd modificări ale Codului penal și a Codului de procedură penală, astfel că Guvernul nu are dreptul să intervină prin ordonanță.

„Îmi rezerv posibilitatea de a sesiza Curtea Constituțională și am dat astăzi în lucru departamentului legislativ să studieze această chestiune și să pregătească dacă avem baza juridică să sesizăm CCR pe acest subiect. Sunt mai multe inițiative legislative care sunt depuse la Senat în diferite etape procedurale referitoare la modificări ale Codului penal și ale Codului de procedură penală. Guvernul nu are dreptul să intervină prin ordonanță în momentul în care noi avem aceste propuneri și ele sunt în dezbatere în diferite faze ale procedurii”, a spus el.

La rândul său, fostul premier Victor Ponta a anunțat că în 6 iunie, după alegerile locale cei doi politicieni vor depune inițiativa legislativă, având în vedere că Guvernul „refuză” să implementeze directiva europeană.

„Domnul Tăriceanu a fost patru ani prim-ministru înainte și după intrarea României în Uniunea Europeană, eu am fost trei ani și jumătate când eram deja membri ai Uniunii Europene. Nu cunoaștem noi doi în cei opt ani un caz în care o directivă europeană, și o directivă importantă cea adoptată pe 12 februarie 2016 care se referă la un proces echitabil, la drepturi fundamentale în care Guvernul să refuze să o implementeze. Doamna Prună nu consideră, știți bine – drepturile sunt un lux – și dacă doamna Prună și Guvernul din care face parte consideră că drepturile sunt un lux și o directivă europeană nu trebuie implementată, atunci noi doi senator și deputat în baza drepturilor pe care le avem prin Constituție, imediat ce revine Parlamentul pe 6 iunie vom depune inițiativa legislativă care practic stranspune ceea ce a zis directiva”, a spus Ponta.

Ponta a mai spus că a apelat la Tăriceanu pentru că este președintele Senatului și are la dispoziție un aparat tehnic care să-i ajute pe cei doi politicieni să transpună corect în legislația națională directiva europeană. „În Camera Deputaților deocamdată nu cred că găsim sprijinul necesar”, a spus el.

„Abia aștept să văd cum o să se spună cum vrem noi transpunând directiva europeană adoptată de Comisia Europeană și Parlament și Consiliu, cum o să se spună că eu și cu domnul Tăriceanu vrem să apărăm corupții sau cine știe, adică e o chestiune și politică nu doar strict de legislație. Cum să faci peste noapte, pe șest 150 de articole… Oricum va fi un haos în sistemul juridic, un haos mult mai mare decât faptul că un parlamentar sau altul depuneau o inițiativă care oricum nu trecea, că apăra domnul Zgonea statul și nu trecea nicio inițiativă, nici măcar cele cerute de Curtea Constituțională”, a mai spus Ponta.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șeful Jumbo, întrebat dacă se teme de intrarea olandezilor de la Action în România. Ce planuri de extindere are retailerul
Digi24
Expert american în securitate: România este a treia cea mai importantă țară din NATO. Întotdeauna va avea prezență militară a SUA
Cancan.ro
Ce au confiscat polițiștii la perchezițiile saloanelor pentru care văduva lui Gabriel Cotabiță lucra. Ce rol are Alina Cotabiță
Prosport.ro
FOTO. E una dintre cele mai frumoase femei din lume, dar a fost părăsită! Despărțirea momentului
Adevarul
Povestea arhitectului care a proiectat „Blocul Creion“ din Constanța. „Să pui un bloc la doi-trei metri de altul mi se pare inacceptabil“
Mediafax
Legi ciudate din Thailanda care îți pot strica vacanța. Turiștii riscă ani grei de închisoare dacă fac aceste lucruri banale
Click
Desertul favorit al Elenei Ceaușescu. Folosea o rețetă secretă de fiecare dată: „Mi-a arătat de la A până la Z”
Digi24
Gafa comisă de ruși prin care o rețea uriașă de contrabandă cu petrol a fost demascată. „Așa au făcut avere oligarhii” din Rusia
Cancan.ro
Văduva lui Gabriel Cotabiță, ridicată de mascați într-un dosar de proxenetism! Descindere de amploare în Capitală!
Ce se întâmplă doctore
Cine o mai știe pe Irina Reisler? S-a schimbat total după ce a slăbit 50 de kg! Vreme de două decenii a reușit să mențină acest rezultat formidabil
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Video / ISU Călărași scoate la intervenție utilajul ucrainean care trece prin zăpadă ca un tanc
Descopera.ro
Singura pisică din lume care latră ca un câine. Unde trăiește?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Un obicei zilnic comun contribuie decisiv la riscul de cancer, avertizează oncologii