Prima pagină » Știri politice » Primele alegeri la PNL București după dezastrul de la locale. Surprizele de pe lista de candidați

Primele alegeri la PNL București după dezastrul de la locale. Surprizele de pe lista de candidați

Primele alegeri la PNL București după dezastrul de la locale. Surprizele de pe lista de candidați
Liderii PNL ai organizațiilor de sectoare care au demisionat ca urmare a rezultatelor obținute în alegerile locale vor să candideze din nou pentru șefia filialelor de la care au plecat.

Surse din rândul liberalilor au declarat, pentru Mediafax, că președinții organizațiilor de sectoare care au demisionat în semn de asumare a responsabilității pentru rezultatele slabe obținute de PNL în alegerile locale de la București iau în calcul posibilitatea de a-și depune candidatura pentru un nou mandat.

Liberalii au aprobat și calendarul privind organizarea alegerilor interne, ținând cont de perioada vacanței. Primele alegeri interne ar urma să fie organizate săptămâna viitoare de PNL Sector 6, iar ultimele de PNL Sector 5, pe data de 25 august, potrivit unor surse din PNL.

Deși președinții demisionari și-au declarat în partid intenția de a candida pentru un nou mandat, nu toți și-au depus candidatura până în prezent. O parte dintre liderii demisionari care vor să revină susțin că au preluat organizația cu puțin timp înainte de alegeri și nu se pot face vinovați de rezultatele slabe obținute în alegerile locale.

Mihai Voicu (Sectorul 1), Anca Boagiu (Sectorul 2), Florin Alexe (Sectorul 3), Marius Rogin (Sectorul 4), Cristian Olteanu (Sectorul 5) și Aleodor Frâncu (Sectorul 6) sunt liderii demisionari care ar putea înainta filialelor pe care le-au condus o nouă candidatură.

Deputatul PNL Răzvan Mironescu a confirmat și el că printre cei înscriși pentru șefia PNL Sector 6 se află și fostul președinte al filialei, Aleodor Frâncu, dar și că el însuși va candida pentru președinția PNL Sector 6, afirmând că la alegerile interne care vor avea loc luni 300 de liberali își vor putea exercita dreptul la vot.

„Mi-am depus candidatura pentru președinția organizației PNL Sector 6. (…) Sunt 300 de membri ai organizației care își pot exercita dreptul la vot, sunt cu plata cotizației la zi”, a declarat, pentru MEDIAFAX, deputatul PNL Răzvan Mironescu.

El a precizat că în cursa internă s-au înscris în total cinci liberali, printre care fostul președinte al filialei Aleodor Frâncu și Dragoș Ciochia, specificând că pentru câștigarea competiției interne este nevoie de jumătate plus unu din voturile celor prezenți. Alegerile din cadrul filialei PNL Sector 6 vor avea loc luni la ora 18:00.

Răzvan Mironescu a candidat pentru funcția de primar al Sectorului 6 din partea PNL, clasând-se pe locul 4.

Liderii PNL ai organizațiilor de sectoare care au demisionat ca urmare a rezultatelor obținute în alegerile locale vor să candideze din nou pentru șefia filialelor de la care au plecat, au declarat, joi, pentru MEDIAFAX, surse din PNL.

Toți președinții organizațiilor de sector din București și-au depus mandatele din cauza rezultatului în alegeri sub nivelul așteptărilor, la cererea conducerii centrale a partidului. Mulți dintre ei au avut ezitări sau nemulțumiri, scandalul public cel mai notabil având loc între Mihai Voicu și Ilie Bolojan.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Ce au aflat cercetătorii despre niște roci misterioase cu „piele de elefant”?