Prima pagină » Știri » Sky News, un nou scandal: anchetă despre mercenari trimiși de ruși în Siria, care ar fi, de fapt, actori

Sky News, un nou scandal: anchetă despre mercenari trimiși de ruși în Siria, care ar fi, de fapt, actori

Sky News, un nou scandal: anchetă despre mercenari trimiși de ruși în Siria, care ar fi, de fapt, actori
Televiziunea Sky News a difuzat miercuri un nou material realizat de jurnalistul John Sparks despre cum o companie militară secretă rusă recrutează și antrenează mercenari pe care îi trimite apoi să lupte alături de trupele loiale lui Bashar-al-Assad, generând un scandal asemănător cu cel din România.

Potrivit Sky News, acești indivizi au declarat că au fost recrutați de o companie militară privată numită „Wagner” și că au fost aduși în Siria la bordul unor avioane militare ruse. Pentru echivalentul a 3.000 de lire pe lună, ei au fost aduși în mijlocul confruntărilor cu facțiunile rebele – inclusiv Stat Islamic, mai arată reportajul.

Sky News povestește cum doi dintre ei, Alexander și Dmitri, au spus că sunt norocoși că sunt în viață. „Este 50-50″, a spus Alexander (Sky News menționează că acesta nu este numele lui real).

„Majoritatea oamenilor care merg acolo pentru bani mor. Cei care luptă pentru idealuri, care luptă împotriva americanilor, împotriva forțelor speciale americane, împotriva anumitor ideologii – au șanse mai mari de supraviețuire”, a declarat el pentru Sky News.

„Aproximativ 500-600 de persoane au murit acolo”, a spus la rândul său, Dmitri. „Nimeni nu va afla ce s-a întâmplat cu ei…asta e cel mai înfricoșător. Nimeni nu va ști vreodată”, a spsu el, citat de Sky News.

Sky News povestește cum compania ar fi recrutat sute de oameni online, adăugând că companiile miitare private sunt interzise în Rusia, în conformitate cu Constituția – însă acest lucru nu este ceva ce pare să îi împiedice pe cei care conduc această operațiune.

Presa rusă a reacționat în urma difuzării acestui material. Postul de televiziune NTV susține documentarul s-a dovedit a fi o farsă și că presupusul mercenar Dmitri este de fapt un actor pe nume Alexander Agapov, care ar fi fost plătit pentru interviul acordat și care ar fi textul discursului scris înainte.

La rândul său, agenția RIA Novosti a anunțat că actorul Alexander Agapov, care a jucat rolul mercenarului rus Dmitri în documentarul Sky News despre războiul din Siria, credea că joacă într-un lung metraj, nu într-un material de dezinformare.

Agapov a declarat că nu înțelege de ce publicația face asta. „Presa britanică este cu siguranță bolnavă”, a concluzionat el.

Serviciul de presă al Sky News a declarat pentru RIA Novosti că susține documentarul despre Siria și că conținutul său este confirmat de mai multe surse.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Istoria agitată a unui conac englezesc. A aparținut unui rege, acum este abandonat
Digi24
Premierul Keir Starmer a răbufnit: „M-am săturat” ca Trump și Putin să influențeze costurile energiei în Marea Britanie
Cancan.ro
BBC Weather îi contrazice pe meteorologii Accuweather: Cum va fi vremea de Paște în București, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa Diletta Leotta, discuție inedită cu Cristi Chivu: „Îți vom da numerele de telefon”
Adevarul
Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor. Fost consilier prezidențial: „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor”
Mediafax
Cum se vopsesc ouăle de Paște natural: Trucuri cu coji de ceapă, sfeclă sau varză roșie
Click
Locul din România unde primăvara arată spectaculos. Poți admira magnolii rare, vechi de un secol
Digi24
Trump. despre influencerii MAGA: „Au un IQ scăzut. Sunt proști”. Ce spune despre Brigitte Macron
Cancan.ro
Ce i-a adus sfârșitul lui Mircea Lucescu, de fapt! Ovidiu Ioanițoaia a făcut dezvăluirea!
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Restricții în trafic de Paște. Unde se circulă cel mai greu?
Descopera.ro
Prea multă ciocolată te-ar putea ucide. Cât este prea mult?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
James Vanderbilt și filmul care l-a pus la încercare: de ce „Nuremberg” a fost cel mai greu scenariu al carierei sale