Prima pagină » Știri » DNA se uită la TVR: ce au cerut procurorii anticorupție

DNA se uită la TVR: ce au cerut procurorii anticorupție

DNA se uită la TVR: ce au cerut procurorii anticorupție
Procurorii anticorupție au solicitat documente de la Senatul României, privind evaluarea activității Societății Române de Televiziune din perioada 2005-2015, conform unui document intrat în posesia MEDIAFAX. În replică, Televiziunea Română a anunțat că Direcția Națională Anticorupție desfășoară zilele acestea la sediul instituției verificări care vizează contractele comerciale din ultimii 10 ani.

„În vederea soluționării dosarului nostru , având ca obiect efectuarea de verificări cu privire la posibila săvârșire a unor infracțiuni cu ocazia închierii de către reprezentanții Societății Române de Televizune a unor contracte de prestări servicii și, în conformitate cu ordonanța procurorului din data de 18.07.2016, vă solicităm (…) să ne comunicați copii certificate pentru conformitate cu originalul ale Rapoartelor întocmite de către Comisiile Parlamentare de anchetă privind evaluarea activității Societății Române de Televiziune, constituite în perioada 2005-2015, împreună cu documentele ce au stat la baza redactării acestora”, se arată în solicitarea procurorilor DNA.

Surse judiciare au declarat pentru MEDIAFAX că au fost solicitate documente și de la Camera Deputaților, în urmă cu câteva săptămâni. Aceleași surse precizează că au fost ridicate documente de la sediul TVR, fiind în curs de instrumentare un dosar privind nereguli în achiziții publice.

În replică, Televiziunea Română a anunțat că Direcția Națională Anticorupție desfășoară zilele acestea, la sediul instituției, verificări care vizează contractele comerciale din ultimii 10 ani.

„În virtutea transparenței pe care actuala conducere a TVR dorește să o promoveze în privința activității televiziunii publice, informăm atât publicul telespectator cât și pe reprezentanții mass-media că Direcția Națională Anticorupție desfășoară zilele acestea în TVR o acțiune de verificare. Această acțiune vizează contracte comerciale din ultimii 10 ani. Conducerea TVR asigură tot suportul necesar pentru derularea verificărilor în bune condiții”, potrivit unui comunicat de presă al TVR remis MEDIAFAX.

Procurorii anticorupție au solicitat documente de la Senatul României, privind evaluarea activității Societății Române de Televiziune din perioada 2005-2015, conform unui document intrat în posesia MEDIAFAX.

„În vederea soluționării dosarului nostru , având ca obiect efectuarea de verificări cu privire la posibila săvârșire a unor infracțiuni cu ocazia închierii de către reprezentanții Societății Române de Televizune a unor contracte de prestări servicii și, în conformitate cu ordonanța procurorului din data de 18.07.2016, vă solicităm (…) să ne comunicați copii certificate pentru conformitate cu originalul ale Rapoartelor întocmite de către Comisiile Parlamentare de anchetă privind evaluarea activității Societății Române de Televiziune, constituite în perioada 2005-2015, împreună cu documentele ce au stat la baza redactării acestora”, se arată în solicitarea procurorilor DNA. Cererea a fost făcută în luna iulie a anului în curs.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Iubita lui Cristiano Ronaldo, în costum de baie în vacanța din Golful Persic
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Pilot american de F-16, premiat pentru manevre excepționale împotriva rebelilor Houthi. Cum a supraviețuit unui baraj de ra
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Iată cum căsătoria te poate feri de obezitate!