Prima pagină » Știri politice » Parlamentarii și-ar putea pierde mandatele și în cazul unei condamnări cu suspendare

Parlamentarii și-ar putea pierde mandatele și în cazul unei condamnări cu suspendare

Parlamentarii și-ar putea pierde mandatele și în cazul unei condamnări cu suspendare
Inițiativa legislativă a senatorului liberal Nicole Vlad Popa prin care senatorii își pierd mandatul în cazul unei condamnări cu executare sau cu suspendare a fost trimisă luni de Biroul Permanent al acestui for Comisiei de regulament.

Inițiativa legislativă a senatorului liberal Nicole Vlad Popa prin care senatorii își pierd mandatul în cazul unei condamnări cu executare sau cu suspendare a fost trimisă luni de Biroul Permanent al acestui for Comisiei de regulament. 

„Am luat act, am înaintat Comisiei de regulament propunerea, eu spun că într-o săptămână avem raportul. De altfel, supunem aprobării modificarea regulamentului, mai avem o chestiune legată de o hotărâre a Curții Constituționale care a considerat că două articole din regulament sunt neconstituționale. Cu această ocazie le modificăm”, a precizat vicepreședintele Senatului Ioan Chelaru după ședința Biroului Permanent.

Senatorul Nicolae Vlad Popa a inițiat un proiect de lege prin care calitatea de senator încetează ca urmare atât a unei condamnări cu executare, cât și a uneia cu suspendare.

„Calitatea de senator încetează la data întrunirii legale a Senatului nou ales, precum și în caz de demisie, de pierdere a drepturilor electorale ca urmare a condamnării definitive la închisoare cu executarea pedepsei sau în cazul suspendării executării pedepsei, de incompatibilitate sau deces”, prevede propunerea legislativă.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Politicienii germani vor să schimbe legea care „îi protejează” de insulte
Digi24
Viza de SUA a lui George Simion, contestată de 4 oficiali americani
Cancan.ro
Cristian Boureanu a comis-o din nou! A condus o puștoaică acasă, iar la final s-a lăsat cu scandal
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Anomalie pe piața energetică. De ce produc prosumatorii cu fotovoltaice energie record abia după oprirea Reactorului 2
Mediafax
Armata Română modifică softurile sistemelor anti-dronă după valul de atacuri de la graniță. Miruță: Unele echipamente nu știu să vorbească între ele
Click
Fac provizii pentru iarnă! Șerban Copoț a copt 120 kg de vinete. Rețeta Annei Lesko de roșii marinate, secretul gustului unic
Digi24
A murit actrița Hayden Panettiere, celebră pentru rolurile din „Nashville” și „Heroes”. Avea 36 de ani
Cancan.ro
Tragedie înainte de nuntă! Nepotul lui Mircea Rednic, Marius Totolici, a murit în somn la doar 37 de ani
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Bianca Drăgușanu când a apărut prima dată la tv, la emisiunea „Din Dragoste”. Nu avea nicio operație estetică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Simone Tempestini, aproape de PODIUMUL european la raliuri! Cum s-a descurcat românul în Raliul Cehiei?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Ai probleme cu somnul într-un loc nou? De vină este „efectul primei nopți”