Prima pagină » Știri externe » Poliția a aflat ce vroiau să facă cu mașina încărcată cu butelii de gaz cele trei femei arestate în Paris: „Atacul era iminent, violent”

Poliția a aflat ce vroiau să facă cu mașina încărcată cu butelii de gaz cele trei femei arestate în Paris: „Atacul era iminent, violent”

Poliția a aflat ce vroiau să facă cu mașina încărcată cu butelii de gaz cele trei femei arestate în Paris:
Mai multe pe gandul.info

„O alertă a fost emisă pentru toate gările, însă ele plănuiseră să atace Gara Lyon joi”, a comunicat un oficial din cadrul ministerulului.

Poliția franceză a arestat trei femei sub suspiciunea că ar avea legătură cu cazul mașinii încărcate cu mai multe butelii de gaz și care a fost descoperită în apropiere de catedrala Notre-Dame, ministrul francez de Interne afirmând că acestea plănuiau un atentat.

Una dintre cele trei femei a fost rănită după ce a înjunghiat un ofițer de poliție în timpul operațiunii de arestare, a declarat ministrul de Interne, Bernard Cazeneuve. O sursă apropiată anchetei a precizat că atacatoarea era fiica în vârstă de 19 ani a proprietarului mașinii.

Cele trei au fost arestate în orășelul Boussy-Saint-Antoine, la aproximativ 30 de kilometri de Paris și până în acum, poliția a reținut șapte persoane în acest caz.

„Aceste trei femei, în vârstă de 39, 23 și 19 ani, au fost radicalizate, au devenit fanatice și cel mai probabil pregăteau un atac violent, iminent,” a declarat Cazeneuve.

Proprietarul mașinii a fost reținut marți, însă a fost eliberat ulterior. Acesta a raportat încă de duminică că fiica lui a dispărut, împreună cu mașina, au declarat oficialii.

Fiica proprietarului mașinii era cunoscută poliției pentru că ar fi încercat să ajungă în Siria, unde un număr semnificativ de persoane radicalizate din Franța și alte țări s-au alăturat rețelei teroriste Stat Islamic.

Descoperirea unei mașini Peugeot 607 în care se aflau șase butelii de gaz a declanșat o anchetă din partea experților antiterorism.

Potrivit surselor din cadrul poliției, nici un dispozitiv de detonare nu a fost descoperit în vehicul, dar prezența buteliilor de gaz a condus la suspiciunea privind un posibil plan de detonare a mașinii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump anunță posibilitatea unui acord cu Iranul: ”Dacă nu, arunc totul în aer și le iau petrolul”
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Mihaela Rădulescu, destăinuiri dureroase la 8 luni de la moartea lui Felix Baumgartner: „Nicio femeie n-ar trebui să fie doar femeia cuiva”
Mediafax
Prognoza ANM: temperaturile scad în Săptămâna Mare. Cum va fi vremea de Paște
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Cum ne ajută citricele să ne reglăm emoțiile?