Prima pagină » Știri » CFR Călători ieftinește abonamentele pentru elevii și studenții care fac naveta

CFR Călători ieftinește abonamentele pentru elevii și studenții care fac naveta

CFR Călători ieftinește abonamentele pentru elevii și studenții care fac naveta
Mai multe pe gandul.info

Elevii și studenții care merg zilnic cu trenul pentru a ajunge la cursuri au reducere 75 la sută la abonamente pe trenurile Regio, și de 50 la sută pe trenurile InterRegio, informează CFR Călători, în contextul pregătirilor legate de începutul de an școlar/universitar.

CFR Călători recomandă elevilor și studenților să își achiziționeze din timp biletele/abonamentele dorite pentru a călători spre/dinspre locul în care învață.

Elevii din clasele 0 – 12 beneficiază, în baza carnetului de elev sau a adeverinței pentru clasa pregătitoare, de o reducere de 50% la cumpărarea unui bilet de tren Regio și de o reducere cuprinsă între 20% și 30% la cumpărarea unui bilet de tren InterRegio.

Elevii care folosesc zilnic trenul pentru a merge la școală pot achiziționa abonamente lunare care le permit să călătorească cu 75 la sută reducere la trenurile Regio. Reducerile sunt valabile pentru călătoriile la clasa a doua.

Studenții la zi din învățământul de stat sau privat acreditat beneficiază, în baza legitimației de student „reducere la transport”, de o reducere de 50% pentru un număr nelimitat de călătorii cu trenurile Regio.

În baza carnetului de cupoane, studenții pot efectua 24 de călătorii cu trenurile InterRegio, în decursul unui an, cu o reducere de 50% .

Studenții care folosesc zilnic trenul pentru a merge la facultate pot achiziționa abonamente lunare care le permit să călătorească cu 75% reducere la trenurile Regio. Reducerile sunt valabile pentru călătoriile la clasa a doua.

Elevii și studenții beneficiază totodată de o reducere de 50% la abonametele pe trenurile InterRegio din oferta de transport a companiei.

De exemplu, un elev sau student plătește doar 78,75 lei pe un abonament lunar Regio, clasa a-II-a pe ruta București Nord – Ploiești Sud, în loc de 304,5 lei cât ar costa călătoriile la preț întreg timp de 21 de zile lucrătoare pe lună.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Pot influența formarea unui guvern.” Bolojan explică de ce neafiliații contează mai mult decât UDMR
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Lora, amenințată cu MOARTEA! A cerut protecția Poliției
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Eşec pentru Kremlin la Beijing: Putin a plecat fără acordul vital pentru gazele rusești și a anulat conferința de presă
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Cine era Amalia, doctorița moartă pe DN52. Femeia ar fi fost lovită cu mașina intenționat
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Ce mănânci înainte de culcare pentru un somn odihnitor?