Prima pagină » Știri politice » Băsescu: Am adus oameni în funcții importante din țară, dar au fost rapid înghițiți de „sistem”

Băsescu: Am adus oameni în funcții importante din țară, dar au fost rapid înghițiți de „sistem”

Băsescu: Am adus oameni în funcții importante din țară, dar au fost rapid înghițiți de
Fostul președinte Traian Băsescu susține, într-o postare pe Facebook, că nu politicienii înseamnă sistemul, ci ofițerii din serviciile de informații, din MAI, MApN, profesorii și birocrații din ministere și agenții.

Fostul șef al statului afirmă că singurul lucru pe care politicienii îl pot face este „să strunească vremelnic” sistemul care își va reveni însă la propria direcție după ce oamenii politici părăsesc scena.

„Sistemul” este format din cei care stau în cea mai mare parte a vieții lor profesionale în funcții importante și foarte importante din aparatul bugetar de stat. De regulă, sunt oameni cu referințe profesionale bune. „Sistemul” este format din: ofițeri importanți din serviciile de informații, judecători de pe toate treptele justiției (tribunale, curți de apel, ICCJ), procurori din parchetele de pe lângă tribunale, curți de apel și ICCJ, ofițeri superiori și generali din Ministerul de Interne, ofițeri și generali din MApN, profesori universitari și funcționari din ministere și agenții guvernamentale bine așezați pe funcții de directori, șefi de serviciu, șefi de birouri. În multe situații, membrii „sistemului” își angajează soțiile, copiii și alți apropiați în instituțiile pe care le conduc”, scrie Băsescu pe Facebook.

Fără a nominaliza, fostul președinte afirmă că a numit oameni în funcții importante pentru țară, dar care au fost „înghițiți” de sistem.

„Toate țările democratice au ceea ce se numește un „sistem”, o coloană vertebrală a statului care se menține indiferent care sunt schimbările politice. Problema este dacă „sistemul” este în primul rând loial țării sau este loial în primul rând lui însuși. În ce ne privește, din păcate, avem un „sistem” loial în primul rând lui însuși”, mai scrie Băsescu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Avertisment de la Guvern: România riscă penalizări de 15 miliarde de euro
Cancan.ro
Andreea Sasu a fost dusă din nou de urgență la spital. Philipp Plein, mesaj sfâșietor
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Rețeta grecească de gogoși care a cucerit internetul. Cum faci acest desert pufos și delicios în doar 20 de minute
Digi24
Schimb de replici între Adrian Câciu (PSD) și Oana Gheorghiu, după concertul Metallica: „A stat la lojă. Adoră privilegiile”
Cancan.ro
Ce au găsit medicii pe trupul lui Alexandru, copilul care a fost dispărut. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Focar de norovirus pe o navă de croazieră din Caraibe: peste 100 de persoane infectate. Cum diferă de Covid-19 și Hantavirus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul model Dacia Striker, surprins în trafic pe autostrada din Argeș. Imagini exclusive cu noul crossover
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Pierderea biodiversității amenință direct sănătatea oamenilor, arată un nou studiu: dispariția polenizatorilor afectează alimentația și veniturile