Prima pagină » Magazin » O fotografie i-a schimbat viața pentru totdeauna. Detaliul care l-a transformat dintr-un vânzător sărac, într-o adevărată celebritate

O fotografie i-a schimbat viața pentru totdeauna. Detaliul care l-a transformat dintr-un vânzător sărac, într-o adevărată celebritate

Un vânzător de ceai din Pakistan cu ochi de o culoare ireală și-a văzut viața total schimată peste noapte, după ce portretul lui a făcut înconjurul Internetului, fotografia fiind distribuită de zeci de mii de ori. Aceasta a stârnit comentarii aprinse, din Pakistan până în India, iar surpriza a fost cu atât mai mare, cu cât tânărul „chai wala" nu are telefon și nici nu știe să citească. În plus, la câteva zile distanță, Khan a devenit protagonistul primei sale campanii de modelling.
„Eram conștient că sunt chipeș, dar nu poți face nimic dacă ești sărac”, a spus Khan, adăugând că imaginea i-a schimbat chiar modul de gândire. În cadrul surprins de un fotograf amator și postat apoi pe Instagram, Khan pregătește binecunoscutul ceai cu lapte, specific pakistanez și privește direct în cameră cu ochii săi de culoare albastru-verzui. Din 14 octombrie, social media a început să fiarbă, iar imaginea băiatului de 18 ani a fost distribuită de zeci de mii de ori. În scurt timă, piața din Islamabad în care fotograful Javeria Ali a imortalizat momentul al cărui protagonist e tânărul pakistanez a fost luată cu asalt de zeci de oameni dornici să-l găsească pe „băiatul cu ochi de catifea”. 
 
Mii de utilizatoare de Twitter care l-au apreciat pe tânăr au distribuit fotografia, suspinând după ochii lui pătrunzători, iar hashtagul #ChaiWala a început să fie folosit în social media. Fitin.pk, un site online de cumpărături din Islamabad, s-a grăbit să-l determine pe Khan să semneze un contract și folosește deja fotografiile sale pentru a-și promova produsele de îmbrăcăminte pentru bărbați. Compania și-a schimbat și sloganul de pe pagina de Facebook și de pe site, cu „Chai wala nu mai este chai wala, acum este fashion wala!”. 
 
 
Într-un interviu pentru postul local de știri, tânărul a mărturisit că familia sa locuiește în Islamabad de 25 de ani și că el s-a alăturat afacerii cu ceai abia cu câteva luni în urmă. Khan a adăugat și că nu a auzit niciodată până acum despre Instagram sau Twitter. Și publicația „Express Tribune” din Pakistan a mers pe urmele vânzătorului de ceai și l-au găsit chiar la locul său de muncă obișnuit. Întrebat dacă este conștient de faima mondială pe care a dobândit-o subit, Khan a răspuns, cu modestie: „Da, știu despre celebritatea pe care am dobândit-o în ultima vreme și sunt extrem de fericit. Chiar de dimineață prietenii au început să-mi arate fotografii”. 
 
 
 
 
 
 
 
 

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni