Prima pagină » Magazin » FOTO. Nor de substanțe toxice răspândit de militanții ISIS, surprins de satelitul NASA

FOTO. Nor de substanțe toxice răspândit de militanții ISIS, surprins de satelitul NASA

Una dintre cele 2 imagini făcute publice de către NASA săptămâna aceasta, imagine care a fost realizată de către satelitul Aqua, a surprins un nor gigantic de fum, focul aprins de către militanții ISIS răspândind sulf.
În timpul unei bătălii sângeroase pentru obținerea controlului bastionului Mosul, ultimul deținut de Statul Islamic în Irak, militarii au dat foc unei plante chimice, al cărui fum poate provoca sufocarea și care emană gaze corozive. Acesta venea din zona minei de sulf Al-Mishraq, localizată la o distanță de 24 de mile sud de Mosul, chiar în locul în care o coaliție formată din forțe ale Statelor Unite, irankiene și kurde încercau să avanseze spre Mosul.
 
Atunci când este aprins, sulful, în combinație cu oxigenul, creează dioxidul de sulf, un gaz care este extrem de toxic, uneori fatal, potrivit Centrului Canadian de Sănătate și Protecție, iar expunerea, oricât de mică ar fi, poate genera probleme respiratorii pe termen lung. Motivul este reprezentat de faptul că, în momentul în care dioxidul de sulf întâlnește apa (apa din epidermă, din sol), se transformă în acid sulfuric, scrie Descoperă.
 
 
NASA afirmă că acest nor sulfuric este vizibil din spațiu pentru că în alcătuirea acestuia intră chimicale pe bază de sulf care reflectă lumina. Însă, a doua imagine, realizată pe 24 octombrie, relevă faptul că acest nor migrează către alte țări, inclusiv către Siria și Turcia.
 
 
Ceea ce este mai alarmant este că odată ce acesta intră în sol, poate dura ani întregi până când va dispărea și afectează populația din zonă, cauzând probleme respiratorii grave. Coaliția internațională care luptă împotriva Statului Islamic speră să securizeze accesul către localitățile din împrejurimile Mosulului cât mai curând posibil.
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac cu bombă în Monaco, orașul bogaților. Un oligarh ar fi fost ținta atacului
Digi24
Cine este Vadim Ermolaev, oligarhul ucrainean rănit în explozia de la Monaco
Cancan.ro
Ce s-a întâmplat cu fetița de 7 ani care s-a stins la o piscină celebră din București? Părinții se aflau la masă și au aflat târziu de tragedie🥺
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Țara care dă bani proprietarilor de mașini diesel în loc să le interzică. Combustibilul care înlocuiește motorina clasică
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
S-a aflat! Cine e bărbatul vizat de atentatul din Monaco. Panică totală în Principat, după atacul cu bombă
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum arată o LADA pregătită pentru raliuri? Un astfel de model este scos la vânzare
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Test de cultură generală. În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?