Prima pagină » Știri externe » Confesiunea despre Saddam Hussein care, la zece ani de la executarea sa, ar putea schimba datele conflictului SUA-Irak

Confesiunea despre Saddam Hussein care, la zece ani de la executarea sa, ar putea schimba datele conflictului SUA-Irak

Confesiunea despre Saddam Hussein care, la zece ani de la executarea sa, ar putea schimba datele conflictului SUA-Irak
Statele Unite l-au perceput „atât de greșit" pe Saddam Hussein și strategia Irakului în conflictul dintre cele două state, a mărturisit John Nixon, analistul din cadrul CIA care l-a chestionat pe fostul dictator. „Nu ne-am gândit niciodată să folosim arme de distrugere în masă", a spus Hussein în interogatoriile la care a fost supus de cei de la CIA, își amintește Nixon, care declarară că a avut numeroase discuții cu liderul irakian și că America s-a înșelat în mod fundamental în mai multe privințe referitor la intervenția în zonă.
Acesta arată că în special percepția CIA asupra ideii că Hussein ar fi dorit să folosească arme chimice a fost eronată. În plus, anchetatorii s-ar fi înșelat și în privința stării lui de sănătate, a obiceiurilor personale și a implicării sale în conducerea Irakului. 
 
Nixon a criticat și comportamentul lui George W. Bush, sub conducerea căruia America a invadat Irakul, spunând că fostul președinte „a auzit doar ceea ce voia sa audă” despre acest subiect. În timpul interogatoriilor, Nixon l-a întrebat pe Hussein dacă s-a gândit vreodată să uzeze de arme de distrugere în masă împotriva trupelor americane stabilite în Arabia Saudită. 
 
Răspunsul dictatorului nu a fost deloc cel la care se aștepta, povestește Nixon într-un material citat de The Independent: „Nu ne-am gândit niciodată să folosim arme de distrugere în masă. Nici nu a intrat în discuție. Să folosim arme chimice împotriva lumii? Există cineva sănătos la cap care ar face asta? Care ar folosi aceste arme în condițiile în care ele nu au fost folosite împotriva noastră?”. 
 
Principalul motiv invocat de guvernul American și cel Britanic pentru a justifica invazia extrem de controversată asupra Irakului a fost așa-zisul risc pe care îl ridica faptul că țara deținea arm de distrugere în masă. Hussei a spus atunci că America a comis o eroare de judecată extrem de gravă, pentru că  „spiritul ascultării și înțelegerii nu era acolo”, iar o parte din vina pentru acest lucru îi aparține și lui. Aceasta nu a fost, însă, singura eroare pe care americanii au făcut-o în raport cu Irakul. Potrivit lui Nixon, Hussein l-a avertizat asupra influenței pe care guvernul american încerca să o preia în țară: „Vom da greș. Ne vom da seama că nu e atât de ușor să conduci Irakul”. Întrebat de ce crede acest lucru, Hussein a spus că americanii nu înțeleg poporul irakian pentru că nu cunosc limba, cultura, istoria și nici măcar clima din țară.
 
Saddam Hussein a fost executat în 2006, la trei ani după capturarea sa în orașul său natal Tikirt de către Forțele Americane Speciale. Nu după mult timp, previziunile sale au devenit realitate. Țara s-a scufundat în haos după înlăturarea sa de la putere și aproape 200.000 de oameni au murit în conflictele care au urmat. În prezent, Irakul este privit ca un stat care a eșuat și care suferă încă din cauza violenței extrem de răspândite, inclusiv din cauza ISIS, grupare care duce acum lupte în apropierea orașului Mosul. La 13 ani de la capturarea lui Hussein, cel ptin 5.000 de trupe sunt încă în țară. 
 
John Nixon a vorbit și despre președintele american în funcție la acea dată, George W. Bush, care a avut o atitudine necorespunzătoare și a făcut glume nepotrivite referitoare la armele de distrugere în masă care nu erau de găsit. Bush a dat vina pe CIA pe greșelile făcute în Irak, spune Nixon, adăugând că i-a catalogat pe analiști drept „ghicitori”, în vreme ce despre acest subiect auzea doar ceea ce își dorea să audă. 
 
 
 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Péter Magyar, despre România: ce declara viitorul lider de la Budapesta în vizitele din țara noastră
Digi24
Viktor Orban tocmai și-a pierdut farmecul populist. „Știa că nimic nu durează veșnic”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Se cere demisia lui Kelemen Hunor după înfrângerea lui Viktor Orban din Ungaria
Click
Iubitele l-au abandonat, fiica n-are bani! Cine îi plătește, de fapt, lui Irinel Columbeanu taxa la azil: „Îl scapă și de datorii!”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Unde poți vedea ultimul Mercedes dezvoltat cu ajutorul Porsche?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este cel mai puternic acid din lume?