Prima pagină » Magazin » Patru pași pentru a-ți schimba viața anul viitor. „Cea mai bună formă de a controla viitorul este să vi-l inventați!”

Patru pași pentru a-ți schimba viața anul viitor. „Cea mai bună formă de a controla viitorul este să vi-l inventați!”

Patru pași pentru a-ți schimba viața anul viitor. „Cea mai bună formă de a controla viitorul este să vi-l inventați!
Fiecare dintre noi luptă să își transforme viața într-una mai bună sau mai sigură. Cu toate astea, evităm schimbările radicale. Finalul anului poate fi însă perioada în care putem să facem un bilanț și să găsim motivația pentru a deveni cea mai bună variantă a noastră.

„Dacă sunteți nemulțumit de viața pe care o aveți, și acest lucru se întâmplă de mai mult de doi ani, asta înseamnă că vă doriți să vă schimbați, dar, din păcate, nu faceți nimic în acest sens. Dacă doriți să găsiți o scuză în faptul că nu ați reușit, atunci aflați că 90% din populația Romaniei suferă de acest sindrom. Cea mai bună formă de a controla viitorul este să vi-l inventați!”, precizează Petre Nicolae, consultant transformațional cu experiență în crearea de programe la nivel de individ sau de organizație, pentru Gândul.  

Cu alte cuvinte, pentru a avea acces la viitorul dorit de voi, trebuie să vi-l planificați cu atenție, grijă și seriozitate.

„Nu am să vă spun că este „anul de foc” sau „anul cu noroc” etc., ci doar că fiecare dintre noi se poate schimba, dacă își asumă eforturile de a face acest lucru.

Etapele pe care trebuie să le parcurgeți

1. Etapa de conștientizare;

2. Stabilirea unei noi viziuni asupra vieții voastre;

3. Stabilirea obiectivelor și a acțiunilor concrete ce trebuie duse la bun sfârșit;

4. Planul meu

1. Etapa de conștientizare

„Fiecare dintre noi s-a născut frumos, sănătos, plin de viață și fericit. În prima fază trebuie să vedem când am început să involuăm. Faceți un inventar cu comportamentele care v-au adus succes în trecut, spre exemplu în ultimii cinci ani:

1. Eram vesel și charismatic.

2. Munceam și nu oboseam.

3. Nu amânam nimic și duceam toate acțiunile mele la bun sfârșit.

4. Eram voluntar în relațiile cu cei dragi și cu cei din jur.

5. Eram bun la suflet și îi ajutam pe toți atunci când puteam și aveam ocazia.

Grupați ultimii șase ani, în perioade de câte doi ani, și analizați ce s-a întâmplat cu comportamentul voastru, dacă s-a dezvoltat sau a fost anulat de către voi”, mai spune Petre Nicolae pentru Gândul.

2010-2012

1.Eram vesel și spuneam bancuri sau anecdote la care râdeau cu toții.

2.Munceam zece ore și mă trezeam cu bucurie dimineața.

3. Mi-am propus să fac sport și alergam în fiecare dimineață către trei km.

2012-2014

1. Eram trist și râdeam doar din când în când.

2. Munceam zece ore și mă trezeam obosit și cu greutate dimineața.

3. Am continuat să fac sport, dar alergam doar de trei ori pe săptămână.

2014-2016

1. Sunt trist și râd foarte rar.

2. Muncesc zece ore și intârzii la serviciu, nu mai am chef de nimic

3. Nu mai fac sport din lipsă de timp

Dacă nu fac nimic mai mult decât am făcut în ultimii șase ani:

1. Cum voi fi din punct de vedere psihic.

2. Care va fi relația cu soția/soțul meu.

3  Cum va decurge relația cu șeful sau partenerul meu de business.

4. Care va fi legătura cu copiii sau părinții mei.

5. Cum va fi viitorul meu.

2.Stabilirea unei noi viziuni asupra vieții voastre. Ce trebuie schimbat, astfel încât să am control asupra vieții mele. Pentru a realiza acest lucru, trebuie să avem în vedere următoarele coordonate:

1.Cum vreau să devin din punct de vedere psihic?!

2.Cum vreau să decurgă relația cu soția/soțul meu?

3 Cum vreau să fie relația cu prietenii mei?

3. Care vreau să fie relația cu părinții mei?

3. Stabilirea de obiective concrete, ca urmare a noii mele viziuni și a ceea ce vreau să schimb în viitor:

1.Care sunt acțiunile concrete pe care trebuie să le fac, astfel încât să duc la bun sfârșit viziunea mea.

2. Ce mă impiedică să fac aceste lucruri si cum depășesc aceste obstacole.

3. La cine pot apela să mă ajute și să mă sprijine în realizarea celor de mai sus.

4. Cum arată planul meu.

„Trecutul nu mai poate fi schimbat, dar putem influența și controla viitorul. Sfârșitul de an este cel mai bun prilej pentru a face schimbări majore în viață, deoarece sunt sărbătorile și poate fi un start bun în:

1. A fi mai buni

2. A fi  mai înțelepți

3. A dărui bucurie celor din jut”, concluzionează Petre Nicolae pentru Gândul.

Recomandarea video

Mediafax
Președintele Donald Trump ar putea veni la București. El va fi invitat la un summit NATO
Digi24
Orașul din România care ar putea avea primul tren suspendat. Tocmai s-au semnat studiile de prefezabilitate
Cancan.ro
Dan Bălan a făcut marele anunț, după apariția îngrijorătoare de la ultimul concert: 'Viața mea a luat o altă direcție'
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Proiectul Artichoke: cum voia CIA să controleze comportamentul uman
Mediafax
Ilie Bolojan se întâlnește joi, la Bruxelles, cu Ursula von der Leyen. Agenda discuțiilor
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Cum ar vota cetăţenii Republicii Moldova dacă s-ar organiza un referendum privind unirea cu România. Ce arată un nou sondaj
Cancan.ro
Raportul toxicologic al lui Mario Berinde din Cenei e public. Ce au descoperit medicii legiști la analize. Detalii de ultimă oră din anchetă
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Cum se face ITP în 2026. Tot ce trebuie să știi: costuri, acte necesare și motive de respingere
Descopera.ro
Medicul gladiatorilor! Cine era omul care-i trata pe războinicii Romei?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Ce efect are activitatea umană asupra apelor din Arctica?