Prima pagină » Știri politice » Obiectivul Guvernului în cazul MCV. Birchall: „S-ar încheia astfel situația prin care România e evaluată în paralel prin mai multe instrumente”

Obiectivul Guvernului în cazul MCV. Birchall: „S-ar încheia astfel situația prin care România e evaluată în paralel prin mai multe instrumente”

Obiectivul Guvernului în cazul MCV. Birchall:
Guvernul dorește încheierea Mecanismului de cooperare si verificare (MCV), dar și limitarea caracterului general "al unora dintre recomandări care nu reflectă întocmai progresele României", potrivit ministrului delegat pentru Afaceri Europene, Ana Birchall, care a declarat că Executivul apreciază faptul că pentru prima dată, în raport, "se menționează explicit natura distinctă a MCV și necesitatea de a evita orice corelări cu deciziile din cadrul altor politici ale UE, cum ar fi aderarea la Schengen sau fondurile structurale".

„Raportul de azi e unul bun, confirmând existența unui incontestabil parcurs pozitiv al evaluărilor sistemului judiciar român. Însă, elementul cheie al raportului constă în aceea că Comisia indică o perspectivă clară de finalizare a acestui mecanism prin intermediul consolidării accelerate a reformelor, formulând în acest sens 12 recomandări. Comisia Europeană menționează perspectiva unei evaluări anticipate în 2017 pentru finalul anului curent”, a afirmat Ana Birchall, miercuri, în cadrul unei declarații de presă la Palatul Victoria.

Birchall susține că Executivul va continua să lucreze cu Comisia Europeană „pentru a limita caracterul general al unora dintre recomandări care nu reflectă întocmai progresele României așa cum au fost certificate de rapoartele pozitive anterioare, cât și de prezentul raport” și că va pleda în continuarea „pentru ca raportarea să se facă pe baza obiectivelor inițiale ale MCV”.

„Obiectivul nostru e de a încheia MCV pentru a plasa România în rândul tuturor celorlalte state membre care sunt supuse unor instrumente orizontale de monitorizare. S-ar încheia astfel situația curentă prin care România e evaluată în paralel prin mai multe instrumente cu aceleași obiective”, a precizat ministrul delegat pentru Afaceri Europene.

Totodată, Birchall a transmis că Executivul apreciază faptul că pentru prima dată „se menționează explicit natura distinctă a MCV și necesitatea de a evita orice corelări cu deciziile din cadrul altor politici ale UE, cum ar fi aderarea la Schengen sau fondurile structurale”.

„Autoritățile române au subliniat în mod repetat acest lucru de-a lungul anilor. Salutăm mesajul explicit transmis de acest raport cu privire la distincția clară între MCV și aderarea la Schengen. Rregretăm că această decizie nu a venit mai devreme din partea CE. România reiterează nevoia unui dialog direct cu CE”, a adăugat Birchall. 

„Ministerul Justiției este liderul de filă în acest dosar, noi la MAE și prin portofoliul pe care îl coordonez, noi asigurăm coordonarea pe linia diplomatică pentru a atinge acest obiectiv important pentru România”, a încheiat Birchall.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sorin Grindeanu i-a dat dreptate lui Nicușor Dan: „Nu prea a fost nevoie de majorarea TVA”
Digi24
Moscova cere direct anularea deciziei NATO de la summitul din București. Ce înseamnă acest lucru
Cancan.ro
Cum își scuză gestul Emil Mortu, românul care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Ce i-a putut spune judecătoarei care se ocupă de cazul lui
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Rușii din prima linie se plâng de o alternativă internă la Starlink: „Sunt de tot rahatul”
Mediafax
Grindeanu s-a dezlănțuit: „Toată vara am văzut cât de hoți sunt primarii, cum își angajează amantele și neamurile la primărie”
Click
Nativii din aceste 3 zodii se vor confrunta cu obstacole dificile în acest weekend. Primesc un ajutor nesperat și reușesc să iasă cu bine din aceste încercări
Digi24
Reacție din AUR după ce Curtea Constituțională a aprobat tăierea pensiilor magistraților
Cancan.ro
Călăul lui Gheorghe Chindriș, dezvăluiri uluitoare. Motivul pentru care tânărul de 26 de ani l-a ucis pe fostul director de la Cupru Min
Ce se întâmplă doctore
Destinul a 'lucrat' pentru cele două handbaliste de la CSM București care și-au oficializat relația! Detalii neștiute despre Elizabeth Omoregie și Gabriela Moreschi
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
2026: Cine trebuie să curețe locurile de parcare? Ce spune legea și cine riscă amendă
Descopera.ro
Mormântul pierdut al Cleopatrei, posibil găsit?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA merge la psiholog: – Săptămâna viitoare vom lucra cu inconștientul
Descopera.ro
Ce se întâmplă cu bărbații pe măsură ce-și pierd cromozomul Y odată cu vârsta?