Prima pagină » Economic » Drama businessului românesc: în opt ani au dispărut 16.000 de angajați și afaceri de 13 miliarde de lei

Drama businessului românesc: în opt ani au dispărut 16.000 de angajați și afaceri de 13 miliarde de lei

Drama businessului românesc: în opt ani au dispărut 16.000 de angajați și afaceri de 13 miliarde de lei
Insolvența și falimentul au pus la pământ în 8 ani 22 de companii antreprenoriale. Acestea erau în primele 50 în 2009, când aveau afaceri de 13 miliarde de lei și 16.000 de angajați.

Doar 28 dintre cele mai mari 50 de companii antreprenoriale din 2009, anul în care criza a lovit economia locală, au reușit să supraviețuiască, iar celelalte 22 de firme sunt fie în insolvență, fie în faliment sau sunt radiate. Aceasta este una dintre cele mai dramatice imagini asupra capi­talului privat românesc din ultimul deceniu.

Dacă Romstrade, Leonardo sau Astral Impex au fost marile insolvențe ale primilor ani de criză (2009-2010), un alt grup de com­panii românești a rezistat perioadei de atunci prin reorganizare, prin vânzare de active, prin procese dure de restructurare. Și totuși nici acestea nu au fost de ajuns. Polisano, compania de distribuție farmaceutică din grupul construit la Sibiu de medicul Ilie Vonica (antreprenorul a decedat în 2014), a depus armele în 2016, când din insolvență a cerut direct intarea în faliment. Tot în Sibiu, grupul Ambient, controlat de Ioan Ciolan, a intrat în insolvență și apoi în reorganizare, deși antreprenorul a încercat în ultimii ani mai multe variante de a-și redresa businessul. Nici acest an nu a înce­put mai bine pentru businessul antreprenorial, cinci companii cu vânzări de peste 3,5 mld. lei – Transenergo COM, Romcab Târgu-Mureș, Arelco Power, KDF Energy și Teamnet International – cerându-și insolvența și pre­gătind acum dosare de reorganizare pe care să le prezinte principalilor creditori.

Din 2008 până astăzi sunt peste 130.000 de companii afectate de insolvență și doar 3-4% din ele reușesc să meargă înainte cu planuri de reorganizare aprobate.

Citește în continuare pe zf.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Empatie inteligentă: cum să îți pese fără să te epuizezi