Prima pagină » Știri politice » Reacția lui Ludovic Orban după acuzațiile de blat aduse de Predoiu: „N-a semnat nimeni în alb”

Reacția lui Ludovic Orban după acuzațiile de blat aduse de Predoiu: „N-a semnat nimeni în alb”

Reacția lui Ludovic Orban după acuzațiile de blat aduse de Predoiu: „N-a semnat nimeni în alb
Ludovic Orban respinge acuzațiile lui Cătălin Predoiu, cel care și-a anunțat marți seară retragerea din cursa pentru șefia PNL invocând un blat al șefilor de organizații, și susține că „n-a semnat nimeni în alb, a semnat pe baza unei structuri a moțiunii, pe baza unor obiective stabilite, pe baza unor principii care stau la baza funcționării partidului", idei pe care liberalul spune că le-a și prezentat chiar marți în cadrul unui eveniment de lansare. „Semnarea moțiunii de către o persoană, indiferent că e președinte, primar, deputat, senator, președinte de Consiliu județean, este o opțiune individuală. La mine e chiar mai mult decât atât, trei sferturi dintre președinții care au semnat moțiunea mea au fost mandatați de birourile politice județene să semneze moțiunea mea", a mai precizat Orban pentru Gândul, referitor la afirmația lui Predoiu cum că „simplii membri PNL își doresc succesul partidului", dar viziunea sa nu coincide vederilor liderilor de organizații, care și-au fixat deja opțiunile fără să citească programul vreunuia dintre candidați.

„Eu nu știu, chiar vă spun, nu am comunicat cu Cătălin Predoiu, nu m-a sunat înainte de a-și anunța decizia, iar ca atare nu cunosc nici motivele, nici ce dorește să facă în continuare domnul Predoiu. Primul punct a întâlnirii mele pe ordinea de zi a fost legat de principiile care stau la baza moțiunii. Deci n-a semnat nimeni în alb, a semnat pe baza unei structuri a moțiunii, pe baza unor obiective stabilite, pe baza unor principii care stau la baza funcționării partidului, pe baza unei viziuni a echipei noastre privitoare la dezvoltarea României”, a spus Ludovic Orban pentru Gândul

Mai mult, acesta susține că e alegerea fiecărei persoane pe cine vrea să susțină și ce program semnează, și că în cazul său majoritatea celor care au semnat cu avut mandat de la birourile politice județene să facă acest lucru. „Semnarea moțiunii de către o persoană, indiferent că e președinte, primar, deputat, senator, președinte de Consiliu județean, este o opțiune individuală. La mine e chiar mai mult decât atât, trei sferturi dintre președinții care au semnat moțiunea mea au fost mandatați de birourile politice județene să semneze moțiunea mea. (…) Deci am avut turneu în țară în care chiar am luat contact cu baza partidului și cunosc foarte bine pulsul de la baza partidului”.

Marți seară, la scurt timp după ce Ludovic Orban a declarat că are susținerea a 24 de șefi de organizații, Cătălin Predoiu a anunțat că se retrage din cursa pentru conducerea PNL. Voalat, el acuză un blat, afirmând că mulți lideri din teritoriu și-au „fixat deja opțiunile prin semnătură în alb”, fără să citeasă programul vreunuia dintre candidați și fără să țină cont ce vor membrii de partid. „Am înțeles în același timp că ceea ce ofer eu pentru funcția de Președinte al PNL nu coincide vederilor liderilor de organizații. (…) Un om politic trebuie să fie realist, cu picioarele pe pământ. Politica este arta posibilului într-un context dat. Pentru proiectul propus de mine pentru șefia PNL, acum nu se poate!”, a scris Predoiu pe pagina lui de Facebook. În cursa pentru șefia PNL au rămas Ludovic Orban și Cristian Bușoi, acesta din urmă neavând până acum vreo reacție pe ultimele evoluții din partid.

„Dragi prieteni, am informat acum câteva minute membrii BPN PNL privind faptul că am luat hotărârea să nu depun o moțiune în cadrul Congresului PNL din 17 iunie. (,,,) Am înțeles că simplii membri PNL își doresc succesul partidului dobândit prin luptă politică cu PSD, își doresc profesionalism și promovarea valorilor în partid, transparență și democrație internă, europenism și bunăstare pentru români. Am înțeles în același timp că ceea ce ofer eu pentru funcția de Președinte al PNL nu coincide vederilor liderilor de organizații. Din păcate, mulți și-au fixat opțiunile prin semnătură în alb, fără ca textul vreunei moțiuni să fie redactat încă. Un om politic trebuie să fie realist, cu picioarele pe pământ. Politica este arta posibilului într-un context dat. Pentru proiectul propus de mine pentru șefia PNL, acum nu se poate!”, a scris Predoiu pe pagina lui de Facebook. 
 
Liberalul susține că a luat această decizie chiar dacă în ultimele luni a dus o campanie intensă în care a vizitat din nou organizațiile partidului și s-a ocupat de interacțiunea cu membrii și liderii de la nivel local și adaugă că va rămâne membru al PNL și va continua să militeze „pentru valorile și proiectele cuprinse în Programul de Guvernare PNL ‘Reclădirea Națională’, adoptat de PNL în 2015″. 
 
„Mulțumesc tuturor celor care, mulți sau puțini, mi-au stat alături, m-au încurajat și m-au sprijinit! Faptul că și ei au fost de acord cu mine cu privire la această hotărâre, îmi dă certitudinea că este cel mai corect gest pentru PNL, pentru simplificarea lucrurilor în Congres, îmi dă puterea să continui mai departe, fără oprire, până în ziua succesului”, și-a încheiat acesta mesajul. 
 
 
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
COLOSUL ÎN COLAPS! Economia s-a PRĂBUȘIT, iar acum pregătește cea mai mare restructurare din istorie
Digi24
El Nino este tot mai aproape. Ce a detectat NASA în Oceanul Pacific: „Va fi mai puternic decât credeam”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Vor fi 42 de grade Celsius în București, pe această dată
Prosport.ro
FOTO, Cât de frumoasă e Ioana, soția lui Gabi Tamaș! Are un trup lucrat
Adevarul
Nici măcar un român printre noii ambasadori UE? Adevărul dur rostit de un expert în negocieri europene
Mediafax
Presa maghiară:„România, în pragul falimentului de stat”. Bucureștiul, pe marginea prăpastiei
Click
Cum a pierdut un bărbat 13 milioane de euro la Loto. Premiul uriaș „i-a scăpat” printre degete
Digi24
Reacția furioasă a Iranulului după ce șeful NATO a spus că Italia şi România au ajutat SUA să atace Iranul: „O mărturisire zdrobitoare”
Cancan.ro
Fiica lui Liviu Vârciu s-a angajat în America. Unde lucrează Carmina, de fapt: 'De ce să îmi fie rușine?'
Ce se întâmplă doctore
În anii ‘90 era una dintre cele frumoase actrițe din lume și juca în cele mai populare filme! O recunoști în cele mai recente imagini surprise de paparazzi? A lăsat actoria în urmă. Cu ce se ocupă acum
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Proiectul de lege promulgat de Nicușor Dan care afectează transportatorii
Descopera.ro
Linii vechi de 2.000 de ani, desenate în deșert. Cine le-a creat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
Cercetătorii au găsit o metodă prin care să transforme resturile alimentare în combustibil pentru avioane