Prima pagină » Știri politice » Liviu Pop, noul ministru al Educației, cunoscut pentru rolul în mușamalizarea plagiatului lui Ponta

Liviu Pop, noul ministru al Educației, cunoscut pentru rolul în mușamalizarea plagiatului lui Ponta

Liviu Pop, noul ministru al Educației, cunoscut pentru rolul în mușamalizarea plagiatului lui Ponta
Liviu Pop este cel care va ocupa portofoliul de la Educație în Guvernul Mihai Tudose, acesta făcând parte și din Cabinetul Grindeanu din luna ianuarie, atunci când a fost numit în funcția de secretar de stat în Ministerul Educației prin decizie a premierului. Liviu Pop este cunoscut pentru rolul în mușamalizarea cazului de plagiat a lui Victor Ponta.
Liviu Pop rămâne în Executiv, de data aceasta din postura de ministru al Educației, după ce în Guvernul Grindeanu acesta a ocupat funcția de secretar de stat. Este senator membru al Comisiei pentru muncă, familie și protecție socială din 20 februarieși, din 26 aprilie 2017, face parte din Grupul parlamentar de prietenie cu India, Malaysia și Guineea. 
 
Acesta este asociat, însă, cel mai frecvent cu unele controverse legate de plagiatul lui Victor Ponta, din anul 2012. Concret, Consiliul Național de Atestare a Titlurilor, Diplomelor și Certificatelor Universitare (CNATDCU), a decis, în ședința din 29 iunie 2012, că fostul premier a plagiat în lucrarea sa de doctorat, fiind propusă atunci Ministerului Educației retragerea titlului de doctor. Președintele Consiliului General al CNATDCU, Marius Andruh, declara că a fost analizată, pagină cu pagină, o lucrare de 307 pagini, constatându-se că 85 dintre acestea sunt copieri fără indicarea sursei, foarte ușor de detectat.
 
Liviu Pop, care a asigurat interimatul la conducerea Ministerului Educației, a emis, înaintea ședinței din 29 iunie, un ordin de reorganizare a CNATDCU și a susținut că acest for nu are competență să ia decizii legate de doctoratul lui Ponta.
 
Totodată, Pop afirma că de problemele de plagiat se ocupă Consiliul Național de Etică, acesta fiind singurul care poate rezolva problema posibilului plagiat al premierului.
 
De asemenea, Liviu Pop a schimbat în 2012, prin ordin de ministru, și componența Consiliului Național de Etică, chiar înainte ca acesta să se pronunțe în cazul Ioan Mang. Potrivit legislației, Consiliul Național de Etică era cel care delibera în cazurile de plagiat și a fost cel care a dat verdictul de neplagiat în cazul fostului premier Victor Ponta și, o săptămână mai târziu, și în cazul Laurei Codruța Kovesi.
 
Pop a fost criticat și din cauza unor greșeli gramaticale pe care le conține CV-ul său, erori care nu au fost remediate nici în versiunea actualizată a acestuia. Astfel, noul ministru al Educației a scris greșit, atât în CV-ul postat pe blogul personal, cât și în declarația de avere numele academicianului inginer Anghel Saligny, care dă numele liceului la care este profesor de matematică de șapte ani, Colegiul Tehnic „Anghel Saligny”, folosind doi „y”.
 
Liviu Marian Pop este profesor de matematică din septembrie 1996. Mai întâi a activat, pentru un an, la Școala generala numărul 2 din Ruscova, Maramureș, după care, din 1997 până în 1998, a predat matematică la două instituții de învățământ din Vișeu de Sus: Liceul Teoretic Bogdan Vodă și Școala generală 7. Din 1998 până în 1999 a predat matematică la Grupul Școlar „C.D. Nenițescu” din Baia Mare.
 
În 1999, Liviu Pop s-a întors la catedra de la Liceul Teoretic „Bogdan Vodă” din Vișeu de Sus, unde a rămas până în 2005, când s-a mutat la Colegiul Tehnic „Anghel Saligny” din Baia Mare, unde predă și în prezent.
 
În perioada 2004-2012 a fost președinte al Sindicatului liber din învățământ Maramureș, între 2007 și 2012 – secretar general al Federației sindicatelor libere din învățământ, iar în 2012, ministru delegat pentru dialog social. 
 
În cea mai recentă declarație de avere depusă la Senat pe 14 iunie, Pop a trecut la categoria „Terenuri” o suprafață de 338,43 mp în localitatea Vișeul de Jos, dobândit ca donație de la părinți. Acesta mai deține și două apartamente, unul în Baia Mare și unul în Cluj Napoca, alături de soția sa, dar și o casă cu suprafață totală de 249,75 mp primită tot de la părinți sub formă de donație. Liviu Pop mai deține și bijuterii în valoare de 13.000 de euro. 
 
Pop mai are și un credit în valoare de 60.000 de lei contractat în anul 2016, cu scandență în 2021.
 
 
 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Viktor Orban numește care este adevărata amenințare pentru Ungaria: „O sursă de pericol iminent”
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Prințul William îl voia pe Andrew alungat din familia regală „înainte ca situația să se agraveze”, după interviul despre relația acestuia cu Epstein
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
De ce riscă Ungaria să returneze 10 miliarde de euro către Comisia Europeană?