Prima pagină » Știri externe » SUA își repoziționează trupele după ultimatumul dat Trump Iranului. Primul obiectiv anunțat de administrația de la Washington

SUA își repoziționează trupele după ultimatumul dat Trump Iranului. Primul obiectiv anunțat de administrația de la Washington

SUA își repoziționează trupele după ultimatumul dat Trump Iranului. Primul obiectiv anunțat de administrația de la Washington
Departamentul american al Apărării intenționează repoziționarea capabilităților militare în Orientul Mijlociu în contextul strategiei mai dure a Administrației Donald Trump și îndeamnă aliații Statelor Unite, inclusiv cei din Europa, să contribuie la creșterea presiunilor asupra Teheranului.

Maiorul Adrian Rankine-Galloway, un purtător de cuvânt al Pentagonului, a declarat că Departamentul american al Apărării analizează configurația forțelor militare din Orientul Mijlociu și pregătește repoziționarea acestora.

„Încercăm să identificăm noi zone în care vom colabora cu aliații pentru a exercita presiuni asupra regimului din Iran, pentru a neutraliza influența destabilizatoare și a limita puterea agresivă a Teheranului, în special susținerea acordată grupurilor teroriste”, a declarat purtătorul de cuvânt al Pentagonului, citat de site-ul israelian Ynetnews.com.

După prezentarea noii strategii față de Iran de către președintele SUA, Donald Trump, secretarul american al Apărării, James Mattis, a declarat că primul obiectiv va fi inițierea de discuții cu aliații din Europa, din Orientul Mijlociu și din alte zone ale lumii pentru a stabili în comun reacțiile la acțiunile Iranului.

„În mod categoric, intenționăm să blocăm transporturile de armament spre zone precum Yemen și Bahrain; de asemenea, vrem să blocăm activitățile Iranului cu grupuri surogat precum mișcarea libaneză Hezbollah”, a afirmat Mattis, citat de site-ul agenției Reuters. Mișcarea Hezbollah, unul dintre principalii inamici ai Israelului, este activă în sudul Libanului și oferă susținere militară regimului Bashar al-Assad în războiul civil din Siria.

Președintele Donald Trump a prezentat vineri seară noua strategie a Statelor Unite față de Iran. Donald Trump a criticat dur regimul de la Teheran, acuzându-l de susținerea terorismului, de intensificarea programului balistic și de continuarea activităților nucleare. Liderul de la Casa Albă a anunțat că nu poate confirma respectarea de către Iran a Acordului nuclear semnat cu marile puteri, dar nu a dispus retragerea Statelor Unite acum din Tratat, avertizând însă că acest lucru se poate produce „oricând”. De asemenea, Donald Trump a promis noi sancțiuni împotriva Teheranului, oferind asigurări că vor fi blocate eforturile regimului islamist de a fabrica arme nucleare și rachete intercontinentale.

Reacția Rusiei la avertismentul americanilor

 Administrația Vladimir Putin a exprimat regret că președintele SUA, Donald Trump, a decis să nu confirme respectarea de către Iran a Acordului nuclear, îndemnând toate părțile să păstreze Tratatul internațional.

„Regretăm decizia președintelui SUA de a nu certifica respectarea de către Iran a Acordului nuclear”, a comunicat Ministerul rus de Externe, citat de site-ul agenției Sputnik.

„Rusia menține angajamentul față de Acordul nuclear, este interesată să îl păstreze și va continua îndeplinirea obligațiilor asumate. Îndemnăm toți participanții să procedeze la fel”, subliniază Ministerul rus de Externe.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Primă de stabilitate pentru tinerii între 16 și 30 de ani care nu lucrează și nu învață
Digi24
Alertă în Marea Britanie. Cum acționează bandele de infractori din România și Albania care au terorizat cartierele rezidențiale
Cancan.ro
Cătălin Măruță a dat lovitura, după plecarea de la Pro TV! S-a întâmplat în doar 60 de minute
Prosport.ro
FOTO. Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin
Adevarul
Miza de la Washington. Poate participarea lui Nicușor Dan la Consiliul Păcii să spele imaginea democrației române după anularea alegerilor?
Mediafax
Donald Trump l-a invitat pe Nicușor Dan să aibă o intervenție la reuniunea Consiliului Păcii
Click
Diferența dintre mazărea congelată și cea la borcan. Care e mai sănătoasă
Digi24
Imagini virale: o jurnalistă a intrat beată în direct în timpul transmisiunii de la Jocurile Olimpice. „Nu e nimic rău în asta”
Cancan.ro
Cum își scuză gestul Emil Mortu, românul care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Ce i-a putut spune judecătoarei care se ocupă de cazul lui
Ce se întâmplă doctore
Recunoști băiatul din imagine? Celebrul jurnalist a dispărut din lumina reflectoarelor acum mulți ani
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Mercedes-Benz GLB 250+ cu tehnologie EQ a ajuns în România. SUV-ul electric cu autonomie de până la 632 km
Descopera.ro
Mormântul pierdut al Cleopatrei, posibil găsit?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Ce ne poate învăța despre evoluție ritmul actului sexual la bonobo?