Prima pagină » Știri » Toate școlile doctorale din România vor fi evaluate de străini. Proiectul în care se implică și Banca Mondială

Toate școlile doctorale din România vor fi evaluate de străini. Proiectul în care se implică și Banca Mondială

Toate școlile doctorale din România vor fi evaluate de străini. Proiectul în care se implică și Banca Mondială
Mai multe pe gandul.info

Câmpeanu a spus, în conferința de presă de la finalul întrunirii Consiliului Național al Rectorilor, că din comisiile de evaluare vor face parte și consultanți internaționali specializați în învățământ superior.

„Toate cele 210 școli doctorale vor fi evaluate, conform legii, cu susținerea tuturor celor implicați în acest proces. Este vorba de universități, în primul rând, de Ministerul Educației, de ARACIS, consultanți internaționali selectați de o structură a Băncii Mondiale. Se va realiza, conform legii, această evaluare în toate cele 210 școli doctorale: sunt 203 școli doctorale în universități publice de stat, una la nivelul Academiei Române, șase aparțin de universități private”, a declarat Sorin Câmpeanu.

El a explicat că evaluarea școlilor doctorale va fi făcută pe patru paliere.

„În primul rând se va evalua resursa umană. Este vorba de calitatea conducătorului de doctorat, măsurată prin diverși indicatori foarte clari, cum ar fi producția științifică. Pe palierul doi, calitatea infrastructurii de cercetare, de care dispun cele 210 școli doctorale. Pe palierul trei se va evalua impactul la nivel științific al finalizării fiecărei teze de doctorat. Cu alte cuvinte, un doctorand pe parcursul stagiului de pregătire a publicat câte articole științifice vizibile internațional. (…) Va fi o analiză și statistică a tezelor de doctorat, pe fiecare școală doctorală, în sensul numărul studenților admiși versus câți studenți doctoranzi au finalizat. Pe palierul patru, procedurile de asigurare a calității, inclusiv asigurarea regulilor de etică în cercetarea științifică. Aici sunt cuprinse și cazurile acestea care sunt total nefericite și pe care ni le dorim cu toții a fi înlăturate, de plagiat”, a declarat Sorin Cîmpeanu, președintele CNR.

Plata experților internaționali va fi făcută la „tarife europene”.

„Estimăm că evaluarea fiecăreia din școlile doctorale să fie undeva între 10.000 și 15.000 de euro. Sperăm să fie doar atât. Nu se îmbogățește careva. Acoperă doar costurile derulării acestei operațiuni”, a declarat Sorin Cîmpeanu.

La aceași conferință de presă, ministrul Educației Naționale, Liviu Pop, a spus că România poate atrage 72 de milioane de euro pentru școlile doctorale din fonduri europeane.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Bătaie” pe turiștii români! Țara care vine cu oferte greu de ignorat
Digi24
Ruptură majoră între Rusia și cea mai mare țară din Asia Centrală. Active de miliarde de dolari au fost blocate la cererea Ucrainei
Cancan.ro
EL este bărbatul care se va ocupa de înmormântarea Amianei Păștină, femeia din Sibiu acuzată că și-a ucis mama
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Armele pe care dăm miliarde, dar prezintă risc pentru viețile militarilor în război. General NATO: „Există soluții mai ieftine și mai sigure”
Mediafax
Bonul din 2007, greu de imaginat azi! Ce cumpărai cu 18,54 lei și cât ar costa acum același coș
Click
Melek Patrisia a rupt tăcerea după sentința primită de Mario Iorgulescu. Ce a spus văduva lui Dani Vicol
Digi24
„La fel, dar diferit”. Cum i-a primit Xi pe Trump și Putin la Beijing și de ce s-a asigurat că diferențele vor fi observate
Cancan.ro
Melek, primele DECLARAȚII după ce Mario Iorgulescu a fost condamnat definitiv la închisoare
Ce se întâmplă doctore
Andreea Tonciu, senzuală în costum de baie. Imagini de senzație cu bruneta din vacanță! S-a văzut aproape tot prin bikini
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Amendă de peste 1.000 de lei pentru 51 km/h în localitate. Din iulie, sancțiunea crește
Descopera.ro
Ceva neașteptat a fost găsit într-un oraș vechi de mii de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. -Mămico, noi trăim ca animalele?
Descopera.ro
O „genă a longevității” ar putea proteja creierul de îmbătrânire și demență