Prima pagină » Sport » „A devenit frustrată”. Analiză rece a WTA după meciul Niculescu – Wozniacki

„A devenit frustrată”. Analiză rece a WTA după meciul Niculescu – Wozniacki

„A devenit frustrată
Tensiunea din meciul dintre Monica Niculescu și daneza Caroline Wozniacki nu a rămas neobservată pentru WTA

 „Wozniacki pierduse un singur set în precedentele 8 întâlniri cu Monica Niculescu, iar ultima confruntare avusese loc în primăvara trecută, la Mutua Madrid Open. Wozniacki a condus cu 4-1 în primul set, dar dintr-o dată s-a trezit în situația de a pierde 4 game-uri la rând, după ce la ea se întorceau numai mingi cu efect, tăiate. Daneza a devenit vizibil frustrată de desfășurarea evenimentelor de pe terenul central. Și-a văzut însă de treabă și nu s-a abătut de la drumul ei. Din acel moment, a mai pierdut un singur game în meciul care a durat 90 de minute”, scriu cei de la WTA, citati de DigiSport. 

 „Arătând aceeași agresivitate datorită căreia a reușit să o învingă pe Simona Halep în finala de la Australian Open, deținătoarea trofeului de la Turneul Campioanelor a reușit 28 de lovituri direct câștigătoare și a făcut 18 greșeli neforțate. A fructificat 6 din cele 9 mingi de break avute și s-a calificat în sferturi”, mai adaugă sursa citată. 

Monica Niculescu a fost deranjată atât de atitudinea danezei Caroline Wozniacki din timpul meciului, cât și de declarațiile date de adversara sa la final. Românca a acuzat, la rândul ei, lipsa de fair-play a liderului mondial, în partida din optimile de finală ale turneului de la Doha. 

La 4-4, în primul set, după o serie de trei game-uri câștigate de Niculescu, Wozniacki a oprit meciul pentru a se certa cu arbitrul de scaun, nemulțumită de strigătele româncei din momentul în care lovea mingea, dar oficialul partidei nu i-a dat dreptate.

Întrebată, la final, despre stilul de joc al Monicăi și despre scandalul din finalul primului set, Wozniacki a avut un discurs prin care a atacat-o, din nou, pe româncă: „În mod normal, jocul pe care-l are e interesant. Începi să te enervezi și să faci greșeli. Nu e amuzant și nu despre asta e vorba în tenis, dar jocul ei e spectaculos. A fost greu, a încercat să mă irite, iar eu am făcut niște greșeli prostești. Ea folosește metode care nu sunt fair-play și încearcă să intre în capul tău”.

„Foarte urât din partea ei! Eu nu am auzit ca un număr 1 mondial să declare așa ceva, mi s-a părut foarte urât. Eu așa joc, chiar sunt foarte dezamăgită de ce a zis și mi se pare că dă prea multă importanță. Nu am vrut să intru în capul ei, eu așa joc și mă comport, așa fac la fiecare meci și nu am auzit pe nimeni să spună ceva. Mi se pare lipsă de fair-play ce a făcut ea, că s-a certat cu arbitrul și m-a scos puțin din ritm, din păcate. Jucam foarte bine acolo, revenisem și faptul că s-a certat cu arbitrul și a tras de timp mi s-a părut lipsi de fair-play. M-a scos din ritm cu cearta aceea. Arbitrul a spus că nu vede ceva în neregulă, dar ea a tras foarte mult de timp”, a spus Niculescu, pentru Digi Sport.

Jucătoarea Monica Niculescu, numărul 92 mondial, a fost învinsă, joi, cu scorul de 7-5, 6-1, de daneza Caroline Wozniacki, liderul mondial, în optimile de finală ale turneului de la Doha (Qatar), competiție de categorie Premier 5, dotată cu premii în valoare de 2,6 milioane de dolari.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cum faci față căldurii excesive? Metoda veche folosită de localnicii unei insule din Croația
Digi24
Avionul rus de ultimă generație, dezvoltat să înlocuiască aeronavele străine, nu poate zbura pe frig sau caniculă
Cancan.ro
3.300 lei amendă pentru toți șoferii din România care fac această greșeală când se urcă la volan. 90% nici nu știu că este greșit
Prosport.ro
Reacția francezilor despre afacerea mamut prin care frații Pavăl au plătit 823 de milioane de euro pentru Carrefour România
Adevarul
„Ar trebui evitate deplasările cu metroul”. Medicul Beatrice Mahler explică riscul de Legionella după inundații și cere anchetă epidemiologică
Mediafax
PERFORMANȚĂ! Cum au ajuns niște liceeni din București să IMPRESIONEZE lumea roboticii
Click
Ce fac astăzi copiii lui Mircea Diaconu și ai Dianei Lupescu. Actrița a făcut mărturisiri rare: „Avem o relație foarte bună”
Digi24
VIDEO „Noua Axă a Răului: Pactul secret”. Vladimir Putin și Xi Jinping pun la cale neutralizarea Starlink și un scut comun antirachetă
Cancan.ro
Plan Roșu pe Autostrada Soarelui. Un autocar cu 60 de pasageri s-a ciocnit cu un TIR
Ce se întâmplă doctore
Dieta de 6.000 de calorii a lui Erling Haaland. Ce mănâncă „mașina de goluri” a Norvegiei pentru a domina fotbalul mondial
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
2026: Când ți se SUSPENDĂ permisul pentru neplata amenzii? Normele aprobate de GUVERN
Descopera.ro
Din ce sunt făcute cochiliile scoicilor?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă e puțin ofticat în noaptea nunții: – Din cate văd, dragă...
Descopera.ro
Cele mai inspirate cadouri pentru copiii de 7 ani: jocuri, cărți și activități care stimulează creativitatea