Prima pagină » Știri externe » Reacția Turciei, după ce Parlamentul Olandei a recunoscut genocidul armean

Reacția Turciei, după ce Parlamentul Olandei a recunoscut genocidul armean

Reacția Turciei, după ce Parlamentul Olandei a recunoscut genocidul armean
Detalii pe Gândul.

„Condamnăm cu fermitate decizia Camerei Reprezentanților din Olanda de a recunoaște evenimentele din 1915 drept ‘genocid'”, se arată într-un comunicat al diplomației de la Ankara.

Descriind decizia Camerei inferioare a Parlamentului olandez drept „nefondată”, Ministerul turc de Externe a transmis că rezoluția adoptată nu are acoperire în istorie sau în justiție, „prin urmare, nu are caracter legal obligatoriu sau validitate”.

„Poziția Turciei în legătură cu evenimentele din 1915 se bazează pe fapte istorice și pe principiile de drept”, se mai arată în comunicatul ministerului.

Potrivit Turciei, evenimentele din 1915 în urma cărora aproximativ 1,5 milioane de armeni au murit în regiunea Anatolia de Est au fost cauzate de coalizarea armenilor cu rușii invadatori și implicit de revolta împotriva forțelor Imperiului Otoman.

Regimul de la Ankara susține că au existat victime de ambele tabere în timpul Primului Război Mondial și a catalogat masacrele din 1915 drept „o tragedie”. Turcia propune înființarea unei comisii mixte formată din istorici din Turcia și Armenia plus experți internaționali pentru a aborda această problemă.

Camera inferioară a Parlamentului Olandei s-a pronunțat, cu 142 de voturi pentru și trei împotrivă, în favoarea unei moțiuni de recunoaștere a „genocidului armean”. În virtutea acestei decizii, Olanda va trimite un reprezentant al Guvernului la Erevan pe 24 aprilie, pentru comemorarea masacrelor comise de Imperiul Otoman în 1915.

Ministrul olandez de Externe, Sigrid Kaag, a precizat că Guvernul nu validează această poziție, deși membri ai coaliției au votat în favoarea rezoluției.

Până în prezent, Parlamentele din peste 20 de țări, inclusiv Germania, au adoptat legi sau rezoluții care recunosc în mod explicit „genocidul armean din 1915″.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Xi Jinping în spatele ușilor închise: cele două laturi ale președintelui chinez și cum tratează puterile mijlocii
Cancan.ro
Pe ce dată s-au despărțit Cabral și Andreea Ibacka, de fapt! Lumea habar nu avea
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Cea mai nefericită combinație pentru România: recesiune plus inflație de 10,7%. Cine a băgat țara în criză
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Românii au ales cel mai frumos oraș din țară: „Are problemele lui, dar la capitolul frumusețe nu se compară”
Digi24
Eroul lui Alex. Mărturia lui Mihail Soare, salvatorul care l-a zărit pe copil cu coada ochiului, din elicopter: Nici nu putea să plângă
Cancan.ro
‼️ANUNȚUL făcut de medici despre starea de sănătate a lui Alexandru, băiețelul de 5 ani dispărut în Sibiu
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Astra Arad va produce vagoane de tren cu destinație specială pentru NATO. La ce vor fi folosite
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
China cucerește industria mașinilor electrice