Prima pagină » Știri » Ryanair, profit mai MIC cu 20% în primul trimestru. Cea mai mare companie aeriană low-cost se așteaptă la NOI GREVE

Ryanair, profit mai MIC cu 20% în primul trimestru. Cea mai mare companie aeriană low-cost se așteaptă la NOI GREVE

Ryanair, profit mai MIC cu 20% în primul trimestru. Cea mai mare companie aeriană low-cost se așteaptă la NOI GREVE
Ryanair
Ryanair, cea mai mare companie aeriană low-cost din Europa, a anunțat un profit cu 20% mai mic în T1. Operatorul se așteaptă la NOI GREVE

De altfel, prețurile mai mici, alături de costurile mai mari cu personal și combustibilul au dus la scăderea profitului cu 20% în primul trimestru (1 aprilie – 30 iunie ) din anul financiar 2018-2019  față de primul trimestru al anului financiar anterior.

Însă, profitul de 319 milioane de euro (374,4 milioane de dolari) pentru primul trimestru a fost în concordanță cu estimările anterioare și chiar mai mare decât prognoza de 305 milioane de euro, potrivit unui sondaj realizat de analiștii companiei.

„În timp ce tarifele din primul trimestru au fost mai mari decât se anticipase anterior, iar acum prețurile au scăzut și grevele echipajului sunt nu mai sunt neașteptate, tarifele trimestrului doi vor crește doar cu aproximativ 1%”, a declarat Michael O’Leary, CEO Ryanair, pentru Reuters.


De altfel, O’Leary consideră că piața nu a fost una propice din cauza „Cupei Mondiale, vremii mai calde din Europa de Nord și nesiguranței clienților cauzate de grevele piloților”.

Totodată, O’Leary a declarat că operatorul aerian va lua în considerare transferarea avioanelor de pe anumite piețe, inclusiv Irlanda, unde este localizat sediul central al companiei, în cazul în care vor continua perturbările și că acest lucru ar putea duce la pierderi de locuri de muncă: „Nu putem permite ca zborurile clienților noștri să fie perturbate inutil de un mic grup de piloți”, a spus el. Executivul este conștient de faptul că vor mai exista greve în perioada de vârf a verii.

Ryanair a anulat săptămâna trecută, joi și vineri, 2.400 de zboruri, din cauza grevei echipajului de cabină din Spania, Portugalia, Italia și Belgia.

Vineri, acțiunile Ryanair au fost închise la 15,55 euro, în scădere cu aproape 20% față de un nivel record de 19,38 euro în luna august a anului trecut.

Ryanair își păstrează previziunile privind profitul pentru acest an financiar, acesta fiind estimat între 1,25 miliarde de euro și 1,35 miliarde de euro, în scădere de la 1,45 miliarde de lei în anul financiar care s-a încheiat la 31 martie, conform Reuters.

Compania Ryanair își desfășoară activitatea în 37 de țări și a transportat anul trecut 130 de milioane de pasageri.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Tragedie înainte de nuntă! Nepotul lui Mircea Rednic, Marius Totolici, a murit în somn la doar 37 de ani
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Minunea de la Cluj: satul care și-a dublat populația cu o strategie neașteptată. Case și terenuri pentru tineri
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Fac provizii pentru iarnă! Șerban Copoț a copt 120 kg de vinete. Rețeta Annei Lesko de roșii marinate, secretul gustului unic
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
O lucrare a lui Picasso a fost găsită la 8 ani după ce a fost furată