Prima pagină » Știri » ADERAREA României și Bulgariei la spațiul SCHENGEN. Parlamentul European adoptă o rezoluție non-legislativă

ADERAREA României și Bulgariei la spațiul SCHENGEN. Parlamentul European adoptă o rezoluție non-legislativă

ADERAREA României și Bulgariei la spațiul SCHENGEN. Parlamentul European adoptă o rezoluție non-legislativă
PE va adopta o rezoluție non-legislativă privind aderarea României și Bulgariei la Schengen. Decizia finală pentru ca cele două țări să devină membre trebuie luată în unanimitate de statele Uniunii Europene.

Rezoluția non-legislativă recomandă Consiliului UE să ia o decizie promptă și pozitivă pentru a permite accesul celor două state la spațiul de liberă circulație.

Comisia LIBE a adoptat raportul cu argumentele pentru aderarea României și Bulgariei în Spațiul Schengen. Rezoluția urmează să fie dezbătută, luni, în plenul Parlamentului European și votată marți. Comisia Libertăților Civile (LIBE) a recomandat miniștrilor statelor membre Uniunii Europene (UE) să aprobe cât mai  repede aderarea României și Bulgariei la spațiul Schengen, ca state membre cu drepturi depline.

Ideea inițială de aderare în două etape a fost respinsă de membrii Comisiei, aceștia optând pentru un act juridic unic, care să permită celor două țări să devină rapid membre cu drepturi depline.

Planul din două etape presupunea suspendarea controalelor la frontierele interne maritime și aeriene și ulterior la cele terestre.

„LIBE reafirmă că România și Bulgaria ar trebui să devină membre cu drepturi depline ale spațiului Schengen și respinge ideea aderării parțiale”, a declarat europarlamentarul bulgar Serghei Stanișev. „Abordarea în două etape creează un precedent periculos, care nu are nicio bază juridică solidă și care prezintă multe inconveniente economice, sociale și politice asupra UE”, a adăugat acesta.

 
Potrivit membrilor Comisiei, amânarea aderării României și Bulgariei are consecințe negative atât la nivelul celor două țări, cât și la nivelul Uniunii Europene.

În iunie 2011, Parlamentul European a sprijinit aderarea României și Bulgariei la Spațiul Schengen și a reiterat poziția de mai multe ori.

România și Bulgaria au aplicat parțial regulile Schengen, arată PE. Decizia finală pentru ca cele două țări să devină membre trebuie luată în unanimitate de statele Uniunii Europene.

„Intenția mea e ca România să ajungă membru al Spațiului Schengen. Am atras atenția asupra unor puncte, am lucrat împreună, nu aș vrea să îmi închei mandatul fără ca România să fi devenit membru, dar mai sunt lucruri de făcut”, a declarat Președintele Comisiei Europene, Jean Claude Juncker, miercuri, într-o conferință comună cu premierul Viorica Dăncilă. 

„Din punct de vedere tehnic, știm că țara noastră îndeplinește toate criteriile și cred că acest lucru este un act de dreptate, un act de normalitate, un act prin care România este tratată precum celelalte state membre ale Uniunii Europene”, a afirmat vineri, Viorica Dăncilă.

„Bulgaria va face parte din spațiul Schengen din 2019, mai întâi numai cu frontierele aeriene”, a anunțat la finalul lunii noiembrie liderul europarlamentarilor PPE, Manfred Weber. „Vreau sa subliniez că spațiul Schengen aduce mai multă, nu mai puțină securitate. Din acest motiv solicităm Consiliului să facă pași rapizi pentru a include Bulgaria și Croația în Schengen. Au așteptat mult timp și este momentul să acționăm. Și mai vreau să cer Guvernului Romaniei să înceteze să pună în pericol lupta împotriva corupției, deoarece această situație afectează procesul luării de decizii în cazul Bulgariei și Croației”, declara Manfred Weber, în luna septembrie.

 

 

 

 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump: Mă gândesc serios să retrag SUA din NATO
Digi24
Donald Trump susține că se gândeşte serios să retragă SUA din NATO: „Am știut mereu că e un tigru de hârtie, și Putin știe asta”
Cancan.ro
ANUNȚUL făcut de Rareș Cojoc, după ce milionarul dansator și partenera lui au câștigat încă o medalie de aur
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Prețul petrolului scade din nou sub 100 de dolari după promisiunile lui Trump de a „se retrage” din Iran
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Românii caută tot mai multe mașini electrice! Creștere enormă a înmatriculărilor
Descopera.ro
Lansarea Artemis 2 are loc astăzi! Tot ce trebuie să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
O tehnologie din baterii ar putea ajuta la ameliorarea durerii