Prima pagină » Știri externe » Trădătorii! ORBAN va ajunge în IAD! Proteste în Ungaria împotriva legii SCLAVIEI

Trădătorii! ORBAN va ajunge în IAD! Proteste în Ungaria împotriva legii SCLAVIEI

Trădătorii! ORBAN va ajunge în IAD! Proteste în Ungaria împotriva legii SCLAVIEI
Protest la Budapesta împotriva Legii Sclaviei, care permite angajatorilor să pretindă personalului 400 de ore suplimentare de muncă pe an. Vezi cum au reușit polițiștii să-i oprească pe manifestanți

Legea, care crește numărul orelor suplimentare pe care le pot pretinde angajatorii, de la 250 la 400 pe an, a fost adoptată cu 130 de voturi pentru, 52 împotrivă și o abținere.

„Guvernul este de partea celor harnici,” pretinde premierul Viktor Orban, care a explicat că legea vine în sprijinul angajaților care vor să câștige mai mulți bani, dar nu puteau până acum din cauza „obstacolelor birocratice stupide”.

Deși partidele de opoziție au încercat să blocheze votul, Fidesz, partidul de guvernământ condus de Viktor Orban a impus legea cu ajutorul majorității din Parlament..

Aproximativ 2.000 de unguri au protestat miercuri în fața Parlamentului împotriva „Legii Sclaviei”, cum o numesc criticii, realatează Reuters.

Poliția a sporti forțele și a utilizat gaze lacrimogene pentru a controla demonstrațiile. Protestul a început spontan în Piața Kossuth, dar s-a mutat în fața Parlamentului. Câțiva manifestanți au încercat fără succes să pătrundă în clădire.

Protestatarii au strigăt „Trădătorii, trădătorii” și „Orban va ajunge în iad”.

Crowd retreats a little, but police back in control, chants of „traitors” pic.twitter.com/ea62BXB15O

— Peter Murphy (@MurphyPeterN) December 12, 2018

Mulțimea s-a îndreptat apoi spre o poartă laterală, unde unii au aruncat cu obiecte spre polițiști, care au răspuns cu spray-uri cu piper.

Orban a instruit un sistem pe care opoziția îl consideră a fi autocratic și care afectează companiile, mediul academic, justiția și mass-media.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
ȘOC! Băsescu, atac la Miruță după incidentele cu drone: Ministrul Apărării să nu se mai bage
Digi24
Circa 1.000 de drone cu inteligență artificială urmau să atace aeroporturile din Moscova, fără control uman
Cancan.ro
Șoferii de peste 68 de ani NU mai au voie să urce la volan. Mulți români sunt afectați!
Prosport.ro
FOTO. Florin Prunea și iubita lui, în costum de baie, la piscină! Imaginile verii
Adevarul
Marea ipocrizie de la Evaluarea Națională: de ce preferăm note umflate în locul unei testări reale
Mediafax
ULTIMA ORĂ! CCR a motivat decizia privind „amendamentul Fritz"
Click
Doi americani au petrecut 72 de ore în București! Ce i-a impresionat cel mai mult în Capitală: „Aici mă simt cel mai bine”
Digi24
La ce vârstă te poți pensiona, în funcție de data nașterii. Cum verifici luna și anul în care poți depune dosarul
Cancan.ro
Costel Caran, ridicat de Poliție după ce a făcut scandal la Argentine! Imaginile unei scene ca-n filme
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Unul dintre cele mai cunoscute SUV-uri Hyundai intră într-o nouă eră. Cum va arăta viitoarea generație
Descopera.ro
Zi neagră la NASA: O misiune a eșuat!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Vlad Ţepeş, unul dintre cele mai controversate personaje din istoria Românilor