Prima pagină » Știri » Adrian ȚUȚUIANU s-a înscris în partidul Pro România

Adrian ȚUȚUIANU s-a înscris în partidul Pro România

Adrian Țuțuianu a anunțat, într-o conferință de presă la Bacău, că s-a înscris în Pro România. Senatorul, exclus anul trecut din PSD, a precizat că a luat această decizie pentru din partid fac parte oameni cu care a colaborat bine de-a lungul timpului, iar formațiunea e o alternativă la PSD.

Adrian Țuțuianu a anunțat, într-o conferință de presă la Bacău, că s-a înscris în Pro România. Senatorul, exclus anul trecut din PSD, a precizat că a luat această decizie pentru din partid fac parte oameni cu care a colaborat bine de-a lungul timpului, iar formațiunea e o alternativă la PSD.

„Este prima zi în care sunt alături de echipa Pro România după ce am meditat îndelung cu privire la parcursul politic pe care să-l urmez. Mai întâi de toate cred că știți din presa centrală că sunt într-o situație litigioasă cu PSD, dar am apreciat că doi ani de zile din viața mea petrecuți în litigii care pot să ducă nicăieri ar fi prea mult și că este cazul să mă alătur unui proiect politic nou„, a afirmat Adrian Țuțuianu, într-o conferință de presă susținută luni la Bacău.

Acesta a spus că unul dintre criteriile pe care s-a bazat atunci când a luat decizia a fost faptul că în Pro România sunt oameni pe care îi cunoaște de mult timp și cu care a cooperat foarte bine.

„Nu m-am dus aiurea. Am venit în Pro România din două motive. În primul rând pentru că am avut, în calitate de președinte de organizație, dar și de președinte al consiliului județean o relație excelentă cu Victor Ponta, că am condus Consiliul Județean Dâmbovița cu rezultate foarte bune, dar și cu un sprijin deosebit pe care l-am primit din partea Guvernului României condus atunci de Victor Ponta. De asemenea, la această masă sunt oameni cu care am lucrat. Nicu Bănicioiu mi-a fost de un real ajutor în activitatea mea, Daniel Constantin de asemenea. Îi cunosc pe toți cei care constituție nucleul de bază al Pro România și lucrul acesta a reprezentat pentru mine un criteriu”, a explicat Țuțuianu.

Al doilea motiv pentru alegerea făcută de senator este faptul că, în opinia sa, Pro România condusă de Victor Ponta este o alternativă la PSD.

„În al doilea rând sigur că 20 de ani m-am identificat cu o politică social-democrată și consider că astăzi alternativa corectă la PSD este Pro România. Am venit alături de oameni pe care îi cunosc și care promovează același tip de politici pe care le împărtășesc și eu„, a conchis Țuțuianu.

Consiliul Executiv al PSD a votat, în luna noiembrie a anului trecut, pentru excluderea lui Adrian Țuțuianu și Marian Neacșu. Pe 16 noiembrie, senatorul Adrian Țuțuianu a anunțat că a depus la tribunal o cerere de suspendare a deciziei CExN al PSD privind excluderea sa din partid.

Ulterior, Țuțuianu a depus la tribunal o cerere de suspendare a deciziei CExN al PSD privind excluderea sa din partid. Cu toate acestea, în decembrie, instanța a amânat judecarea cererii de suspendare a deciziei conducerii PSD privind excluderea sa din formațiune.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât se va ieftini energia electrică în 2026? Explicația ministrului Bogdan Ivan
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
România, aproape invizibilă la München: „Mi-e teamă că la noi nu se înțelege cât de mare este schimbarea de atitudine a Germaniei”
Mediafax
Vor continua să crească prețurile apartamentelor în timp ce vânzările acestora scad? Ce spune un CEO cu 20 de ani de experiență în imobiliare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Câți dintre europeni simt că țara în care trăiesc este amenințată?