Prima pagină » Magazin » AJUTOR pentru o familie săracă. Enoriașii unui preot S-AU MOBILIZAT și au strâns 12.000 DE EURO pentru a le cumpăra o casă

AJUTOR pentru o familie săracă. Enoriașii unui preot S-AU MOBILIZAT și au strâns 12.000 DE EURO pentru a le cumpăra o casă

„Curentul electric era asigurat de o baterie de la tractor". Vezi cum a reușit preotul

Preotul Alexandru Milovan din satul Bacea a reușit să strângă banii necesari pentru a oferi o locuință unei familii cu trei copii mici, care locuia într-o baracă de la marginea satului Mintia.

„Împreună cu cei trei copii, unul de curând născut, unul la grădință, iar altul în clasa a-IV-a, părinții locuiau în apropiere de satul Mintia, într-o locuință construită de tată, fără curent electric și fără alte utilități. Cu toate acestea, acolo era acasă pentru cele trei suflete care și-au păstrat totuși bucuria, inocența și copilăria pe chip, chiar dacă nu aveau ceea ce poate alți copii consideră normal, firesc”, scrie Episcopia Devei.

Un preot a reușit să strângă banii pentru a cumpăra o casă unei familii nevoiașe

Preotul s-a declarat extrem de marcat de condițiile precare în care locuiau cei cinci.

„Curentul electric era asigurat de o baterie de la tractor, de exemplu. Lucrurile pe care astăzi le considerăm normale, vitale chiar pentru o bună dezvoltare a unui copil, acolo nu existau. Am fost plăcut surprins de faptul că fetița, care se află în clasa a-IV-a, era pasionată de pictură. Cât este de minunat să ai o viziune despre frumos, dincolo de ceea ce vezi în imediata apropiere, și să ai harul de a-l așeza pe hârtie. De asemenea, familia este una de oameni gospodari, care muncesc, se îngrijesc de animalele pe care le au în ogradă, nu consumă alcool și nici nu cer, deși le este greu, foarte greu. Și-au înțeles și, oarecum, acceptat soarta”, a spus preotul Milovan.

Mai mulți localnici, mobilizați de preot, împreună cu doi oameni de afaceri din Arad, au venit la scurt timp cu suma de care era nevoie.

un preot a reusit sa stranga banii necesari pentru a cumpara o casa unei familii nevoiașe

Toată această unire de forțe a făcut posibilă cumpărarea unei case în localitatea Valea Lungă din comuna Ilia, casă în care se vor muta cei cinci în cel mai scurt timp. Suma de 12.000 de euro s-a strâns într-un timp foarte scurt, lăsând încă o dată să se înțeleagă că, deși trăim vremuri grele, oamenii rămân oameni și nu sunt indiferenți față de cei aflați în adevărată nevoie, potrivit sursei citate.

Foto: Episcopia Devei și Hunedoarei

Recomandarea video

Mediafax
Trump vrea un arc de triumf la Washington, de aproape trei ori mai înalt decât cel din București
Digi24
Kremlinul admite că Orban va pierde alegerile din Ungaria: „Chiar și cu sprijinul nostru, nu au reușit nimic”. Pe cine va da vina Rusia
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa Diletta Leotta, discuție inedită cu Cristi Chivu: „Îți vom da numerele de telefon”
Adevarul
Cea mai nutritivă carne din lume este mai sănătoasă decât multe fructe și legume. Este la îndemâna oricui
Mediafax
Adio unei practici foarte des întâlnite în hoteluri: Uniunea Europeană elimină acest element din camerele de hotel
Click
Cine este tânărul din Constanța care a fost admis la Harvard, cu o bursă de peste 1.300.000 de dolari: „Un copil extraordinar”
Digi24
„Ghost Murmur”: cât de real este instrumentul CIA care a urmărit bătăile inimii aviatorului american dispărut în Iran
Cancan.ro
România, lovită de frig chiar înainte de Paște. Brumă și ninsori în noaptea de Înviere
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Restricții în trafic de Paște. Unde se circulă cel mai greu?
Descopera.ro
Cât de des ar trebui spălați blugii? Mulți greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Europenii și-au pierdut încrederea în SUA, iar unii le consideră chiar o amenințare