Prima pagină » Știri » Peste 130 de kilograme de droguri, găsite pe litoral în două zile. Polițiștii continuă verificările – GALERIE FOTO

Peste 130 de kilograme de droguri, găsite pe litoral în două zile. Polițiștii continuă verificările – GALERIE FOTO

Peste 130 de kilograme de droguri, găsite pe litoral în două zile. Polițiștii continuă verificările - GALERIE FOTO
Polițiștii și jandarmii, sub coordonarea DIICOT, au găsit și ridicat, vineri și sâmbătă, peste 130 de kilograme de droguri pe plajele de pe litoralul românesc, anunță Poliția Română. Căutările continuă și duminică.

131 de kilograme de droguri au fost găsite și ridicate în ultimele două zile de polițiști, polițiști de frontieră și jandarmi, sub coordonarea DIICOT, pe litoralul Mării Negre.

Căutările de pachete susceptibile a conține droguri continuă și duminică.

Polițiștii au reiterat avertismentul către oameni să nu deschidă pachetele pe care le găsesc pe plajă și să anunțe cel mai apropiat polițist sau să sune la 112, dacă găsesc astfel de colete, deoarece acestea pot conține droguri cu o concentrație foarte mare (peste 90%), ce pot pune în pericol viața.

Pe 29 martie 2019, procurorii DIICOT au adus la sediul central din Capitală saci întregi de cocaină găsiți într-o șalupă din Delta Dunarii, drogurile având o valoare estimată pe piață de 300 de milioane de euro. Anchetatorii au fost sesizați după ce, pe raza unei localități din județul Tulcea, dintr-o dubiță înmatriculată în România a căzut un pachet ambalat conținând un kilogram de cocaină, cu puritate de 90%.

Apoi ancheta polițiștilor și a procurorilor a dus la descoperirea a aproape o tonă de cocaină, în interiorul unei bărci de pe malul Mării Negre, în Sfântu Gheorghe. Întreaga captură de cocaină avea o puritate de 90%, anunța atunci procurorul-șef DIICOT Felix Bănilă, care preciza că, pe piața drogurilor, la momentul vânzării, această cantitate urma să fie triplată, prin combinarea cu diferite substanțe.

Drogurile proveneau din America de Sud și au fost transportate în România pe cale maritimă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Forțele ucrainene distrug sistematic apărarea antiaeriană rusă din teritoriile ocupate. Un elicopter Ka-27, lovit în Crimeea
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cum a reușit România să exporte banane în valoare de 3,4 milioane de euro?