Prima pagină » Știri » Chirițoiu, despre ridesharing: E nevoie de un cadru adaptat care să prevadă siguranța consumatorului

Chirițoiu, despre ridesharing: E nevoie de un cadru adaptat care să prevadă siguranța consumatorului

Chirițoiu, despre ridesharing: E nevoie de un cadru adaptat care să prevadă siguranța consumatorului
Președintele Consiliului Concurenței Bogdan Chirițoiu a afirmat, miercuri, legat de firmele de ridesharing, că acestea sunt un plus adus economiei prin stimularea domeniului IT, dar indiferent de regulile aplicate, la final trebuie să primeze securitatea consumatorului.

„Este în interesul public să avem o economie deschisă către inovare. Trebuie să permitem acestor acțiuni să se desfășoare în România pentru că sunt benefice pentru consumatorul român”, a declarat Bogdan Chirițoiu.

De asemenea, Președintele Consiliului Concurenței a mai adăugat că permiterea funcționării firmelor de ridesharing pe piața românească ne îmbunătățește imaginea noastră în străinătate întrucât „demonstrăm că susținem dezvoltarea sectorului IT la noi în țară”.

În privința Ordononanței de Urgență împotriva căreia firmele de taximetrie au protestat marți, Chirițoiu a spus că susține „întemeierea unui cadru legal care să fie adaptat acestor noi tehnologii” care să prevadă în continuare „siguranța consumatorului”, de exemplu „atunci când te urci într-o mașină șoferul să nu facă accident, să fii bine tratat, să nu fii expus unor acte de violență. Cam acestea sunt regulile pe care actualele legi ale taximetriei le impun. Trebuie să facem astfel încât și aceste noi forme alternative la taximetrie să funcționeze în condiții de siguranță cel puțin egale cu cele pe care le oferă taximetria.”

În privința avizelor care nu sunt aceleași pentru taximetriști și pentru firmele de ridesharing, Chirițoiu a afirmat că „dacă obiectivul este aceleași, calea de a ajunge la obiectiv nu trebuie să fie aceeași. Aceste servicii îți permit lucruri care nu existau atunci când a fost formulată legea taximetriei. Rezultatul la care ajungem trebuie să fie același dar calea poate fi diferită. Nu trebuie să impun reglementări pentru noile tehnologii care nu sunt necesare. „

Președintele Consiliului Concurenței a mai explicat că cei care lucrează în companiile de ridesharing fac asta „ocazional, câteva ore pe zi, ca să își suplimenteze veniturile, astfel se justifică un regim mai simplificat.” De asemenea a adăugat că tehnologia utilizată de Uber, Bolt și Clever „poate foarte bine să fie utilizată și de companiile de taximetrie” pentru a beneficia de toate avantajele.

„Posibilitatea de a intra în acest business unor oameni care altfel ar sta degeaba acasă. De aceea se numește economie colaborativă, pentru că folosești niște mașini care ar sta degeaba. Acesta este câștigul pentru societate, să permiți acestor oameni să desfășoare și ei o activitate economică furnizând niște servicii de care consumatorii au nevoie”, a mai spus Chirițoiu, despre funcționarea acestor firme.

În cursul zilei de marți a avut loc încă un protest al taximetriștilor în Piața Constituției. Tot marți, firmele de transport F.O.R.T., Asociația de Monitorizare Taxi Transilvania și compania Clever au dat C.O.T.A.R. în judecată.

foto: Mediafax Foto / Silviu Matei

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Român arestat în Germania pentru TERORISM DE EXTREMĂ DREAPTĂ. Acuzat de planuri pentru „război al terorii”
Digi24
Cine este Vadim Ermolaev, oligarhul ucrainean rănit în explozia de la Monaco
Cancan.ro
Doliu în comunitatea RXF! Luptătorul George Radu a murit! Ce s-a întâmplat cu tânărul
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
Un băiețel de 11 ani a murit de rabie după ce un liliac i s-a aşezat pe faţă. Cazul, extrem de rar, folosit de medici ca un avertisment
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
Ce s-a întâmplat, de fapt, între Ioana Ginghină și Alexandru Ciucu? Actrița a recunoscut: „Se simțea o atracție”
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
Ce s-a întâmplat cu fetița de 7 ani care s-a stins la o piscină celebră din București? Părinții se aflau la masă și au aflat târziu de tragedie🥺
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Amenda pentru centură, mai mare cu aproape 30 de lei. Cu cât cresc celelalte sancțiuni rutiere
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Cu ce preț vine, de fapt, longevitatea noastră?