Prima pagină » Știri » Reacția lui Firea după declarațiile consilierului PNL: Sunt la Primăria Capitalei în toată această perioadă, inclusiv în ziua protestului

Reacția lui Firea după declarațiile consilierului PNL: Sunt la Primăria Capitalei în toată această perioadă, inclusiv în ziua protestului

Nicolae Oprea
Reacția lui Firea după declarațiile consilierului PNL: Sunt la Primăria Capitalei în toată această perioadă, inclusiv în ziua protestului
Primarul General Gabriela Firea se află în București în intervalul 8-11.08.2019 și este la Primăria Capitalei în toată această perioadă, exercitându-și toate atribuțiile, anunță Primăria Capitalei, după ce consilierul PNL Ciprian Ciucu declarase că edilul „dispare din peisaj pe 10 august"..

„Un consilier PNL ridicol și frustrat a lansat azi acuzația ca fug de răspundere, chiar în această perioadă, când în București sunt aprobate mai multe adunări publice. Dacă ar fi venit mai des pe la Primărie sau ar fi citit legea, ar fi aflat că dacă un primar își deleagă anumite atribuții, nu înseamnă că se derobează de responsabilitate. Îl anunț public pe acel consilier PNL incompetent și chiulangiu care a lipsit la o treime din ședințele Consiliului General și ale comisiilor de specialitate, că nu fug nici pe Marte și nici pe altă planetă. Sunt în țara, în București, și azi, și pe 10 august, lucrez deci și azi și mâine, împreună cu toată echipa care se ocupă de adunările publice, pentru a asigura tot ce ține de Primăriei Capitalei. Nu fug de răspundere, așa cum nu am făcut-o niciodată, și, spre deosebire de detractorul meu, nu mă ocup cu răspândirea de informații false. Ieri, spre exemplu, Viceprimarul Bădulescu a participat ca reprezentat al Primăriei Capitalei la o ședință, la Jandarmerie, de câteva ore. În acest timp, eu eram pe șantiere, pentru a verifica stadiul lucrărilor de investiții realizate de Primăria Capitalei sau în grupuri de lucru. Spre deosebire de opoziția din CGMB care se face că muncește, obosind de atâta dat cu părerea, noi chiar muncim”, a transmis primarul general, Gabriela Firea, într-un comunicat de presă remis Mediafax..

Primarul informează că delegarea unor atribuții către viceprimarul Aurelian Bădulescu este doar una dintre componentele necesare bunei gestionări, la Primăria Capitalei, a celor 17 evenimente publice care urmează să aibă loc în intervalul 8- 11 august, în zone centrale din Capitală, printre care un marș și un miting de amploare în Piața Victoriei.

„Facem precizarea că Primarul General Gabriela Firea se află în București în intervalul 8-11.08.2019 și este la Primăria Capitalei în toată această perioadă, exercitându-și toate atribuțiile. Astfel, conform legislației de specialitate în vigoare, prin delegarea de competențe Primarul General își menține atribuțiile delegate, precum și răspunderea care derivă din acestea. Precizăm că acest aspect este menționat explicit în toate dispozițiile de delegare de competențe către cei doi viceprimari ai Capitalei, întocmite în actualul mandat. Subliniem că atribuțiile în cauză nu sunt delegate exclusiv pentru mitingul din data de 10 august, așa cum eronat s-a afirmat în spațiul public, ci pentru a asigura desfășurarea în cele mai bune condiții a tuturor evenimentelor din Capitală”, arată Primăria.

Între 8 și 11 august, în București, sunt programate nu mai puțin de 17 evenimente sau adunări publice.

În ceea ce privește dispoziția nr. 1289/07.08.2019, aceasta prevede delegarea către viceprimarul Aurelian Bădulescu a atribuțiilor privind obligația de a întreprinde orice alte măsuri legale de natură a asigura caracterul pașnic și civilizat al adunărilor publice, care va fi sprijinit în această activitate de șeful Poliției Locale al Capitalei. Această dispoziție a fost emisă în conformitate cu articolul 15 litera d) din Legea nr. 60/1991 privind organizarea și desfășurarea adunărilor publice, potrivit PMB.

Încă din anul 2016, viceprimarul Capitalei este reprezentantul Primarului General în Comisia de avizare a cererilor de organizare a adunărilor publice, așadar este persoana care ia contactul direct cu organizatorii manifestărilor publice, de orice tip, din Capitală, dar și cu toate instituțiile cu responsabilități în domeniul ordinii și liniștii publice, arată reprezentanții Primăriei Capitalei.

Tot din anul 2016, Aurelian Bădulescu are ca atribuții delegate îndeplinirea sarcinilor operative dispuse de Primarul General și este președintele Autorității Teritoriale de Ordine Publică al Capitalei – care asigură reprezentarea și promovarea intereselor comunității în scopul asigurării unui climat de siguranță și securitate publică.

Reacția primarului general vine după ce consilierul PNL Ciprian Ciucu a anunțat, vineri, pe Facebook, că primarul general, Gabriela Firea, și-a delegat atribuțiile către viceprimarul Capitalei, Aurelian Bădulescu, pentru zilele de 8 -11 august, adică inclusiv 10 august, zi în care este anunțat iar protest în Piața Victoriei. „10 August, deci Firea dispare din peisaj. La fel ca dată trecută, îi deleagă și acum lui Bădulescu atribuțiile pe ordine publică. Dar ce să vezi, atribuțiile de primar pot ajunge chiar mai jos, la Șeful Poliției Locale. Asta dacă și Bădulescu alege să dispară și el ca măgarul în ceață”, a scris consilierul PNL, pe Facebook.

Anul trecut, pe 10 august, Gabriela Firea s-a aflat într-o vizită de lucru în Estonia.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Când va livra Iernut energie în sistem? Ce spune Bolojan despre centrala pe gaz
Digi24
Toți oamenii ayatollahului: aliații Iranului învață să se descurce singuri
Cancan.ro
Pescobar, DISTRUS. Restaurantul mega celebru a fost ÎNCHIS! Motivul este halucinant
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Care este cu adevărat situația financiară a Rusiei și cum ar putea evolua războiul din Ucraina: „Aceasta nu este o economie care se prăbușește”
Mediafax
Crama de pe Autostrada Soarelui care a dus vinul dobrogean în lume
Click
Turiști din întreaga lume vin în România pentru a vedea locul unde au fost executați soții Ceausescu. „Totul este refăcut”
Digi24
EXCLUSIV „Orașul-fantomă” unde Legiunea Străină se pregătește pentru războaie. Digi24, imagini în premieră din Franța
Cancan.ro
A dat lovitura după Survivor! Gabi Tamaș a semnat. Pe ce post TV va putea fi văzut
Ce se întâmplă doctore
Ce arată primele rezultate ale necropsiei lui Robert, elevul din Bacău mort după ce s-ar fi înecat cu un sandwich
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Performanță spectaculoasă pentru un român în Formula 4. Pleacă din pole position
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
O plantă considerată dispărută de 60 de ani a reapărut brusc