Prima pagină » Magazin » Premieră mondială: Cine este primul astronaut care va mixa muzică în spațiu pentru o petrecere din Ibiza

Premieră mondială: Cine este primul astronaut care va mixa muzică în spațiu pentru o petrecere din Ibiza

Astronautul italian Luca Parmitano mixează marți de pe Stația Spațială Internațională, devenind primul „DJ din spațiu", pentru o noapte de muzică electro organizată la bordul unui vas din Ibiza, anunță news-today.com.

Luca Parmitano va deschide seara cu aproximativ 20 de minute de muzică transmise la eveniment cu 3.000 de participanți.

„Va fi o premieră mondială”, spune astronautul francez Jean-François Clervoy, invitat la eveniment.

„Scopul nostru este să aducem spațiul mai aproape de publicul larg astfel încât să înțeleagă ce se întâmplă pe Stația Spațială Internațională”, a explicat Emmet Fletcher, din partea Agenției Spațiale Europene.

Curioșii vor avea posibilitatea să urmărească momentul pe Facebook, la rezoluție mică, dar miercuri va fi difuzată o înregistrare cu o calitate mai bună.

Luca Parmitano are 42 de ani și a plecat de pe Pământ pe 20 iulie la bordul unei capsule Soyuz, pentru o misiune care va dura șase luni. Parmitano este la a doua expediție după ce s-a mai aflat pe Stația Spațială în 2013. Astronautul s-a pregătit pentru acest moment cu DJ-ul german Shuuk. Momentul are loc în timpul liber al astronautului, au ținut să precizeze oficialii Agenției Spațiale Europene pentru a evita să fie criticați că muzica interferează cu programul strict al experimentelor programate în spațiu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Declarația premierului Ungariei RĂSTOARĂ totul: ”Nu vom accepta!”
Digi24
„În următorii ani, poate chiar câteva decenii, ne vom afla într-o stare de război”, susține unul dintre cei mai cunoscuți spioni ruși
Cancan.ro
Milionarul și-a recuperat cu executorul judecătoresc Rollsul și acaretele de la fosta! Despărțire-ȘOC în showbiz
Prosport.ro
FOTO. Ce imagini! Ioana Tamaș și Adelina Pestrițu s-au dezlănțuit la Istanbul
Adevarul
Angajatorii sunt obligați, de pe 7 iunie, să justifice diferențele de salariu. Ce drepturi noi au angajații și ce riscă firmele
Mediafax
Metoda olandeză cu care poți scăpa de stres fără să faci nimic
Click
18 ani fără Anca Parghel. Ce stă scris pe mormântul artistei din Cimitirul Bellu și cum îi apare în vis fiului ei: „Uneori e tristă...”
Digi24
Mărturia cutremurătoare a femeii rănite de drona rusească în blocul din Galați: Am strigat copilul, l-am împins pe lângă foc, să ieșim
Cancan.ro
Ce au DESCOPERIT anchetatorii în casa lui Cristian Pomohaci, după percheziții. Nu le-a venit să creadă! 😲
Ce se întâmplă doctore
Horoscop chinezesc iunie 2026. Zodiile care atrag ghinionul și trec printr-o perioadă complicată
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Există o mașină electrică nouă care nu-și poate urmări utilizatorii – nu are modem
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este diferența dintre alergare și jogging?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Doamne, dă-mi un motiv pentru care trebuie să mai merg la muncă!
Descopera.ro
Platforma Temu, amendată de UE. Care este suma pe care trebuie să o plătească chinezii?